Powody, dla których powieki puchną

Powody, dla których powieki puchną

Spuchnięte powieki są niewygodne i mogą być oznaką ukrytego problemu. Dlatego ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, gdy spuchnięte oczy nie poprawia. Niektóre spuchnięte oczy są spowodowane reakcją alergiczną lub infekcją. Inne objawy mogą obejmować utrudnione widzenie lub swędzenie. Jeśli uważasz, że masz infekcję, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Wiele osób używa terminu „opuchnięte oczy”, aby opisać spuchnięte powieki. Jest to częste zjawisko i może być spowodowane infekcją, substancją drażniącą lub innymi tymczasowymi warunkami. Istnieją jednak również poważne warunki, które mogą powodować czerwone, obrzmiałe powieki. Najlepiej jest uzyskać dokładną diagnozę od okulisty. Lekarz obejrzy Twoje powieki, zapyta o objawy i postawi diagnozę. W zależności od stanu, Twoje powieki mogą być leczone kroplami lub zastrzykami.

W większości przypadków opuchnięte powieki ustępują samoistnie. Zdarza się jednak, że obrzęk utrzymuje się przez kilka dni. W tym okresie należy zgłosić się do okulisty, jeśli wystąpią inne objawy. On lub ona może zdiagnozować stan i zapewnić leczenie. W niektórych przypadkach ważne jest zaprzestanie przyjmowania pewnych leków lub unikanie konkretnego alergenu.

Strzyga jest zakażeniem gruczołu w powiece. Infekcja ta jest powszechnie związana z ukąszeniami na twarzy i może powodować duży obrzęk wokół oka. Zwykle stygsy ustępują same, ale należy zgłosić się do okulisty, jeśli objawy nie ustępują. Możesz również spróbować antybiotykowych kropli do oczu. Mogą one pomóc poluzować skorupę na rzęsach i oczyścić infekcję.

Reakcje alergiczne, zwłaszcza na pyłki, to kolejny powód, dla którego oczy mogą puchnąć. Choroba autoimmunologiczna, taka jak reumatoidalne zapalenie stawów, może również powodować opuchnięte powieki. Aby leczyć reakcję alergiczną, możesz zastosować leki przeciwhistaminowe, które ukoją powieki i zmniejszą obrzęk. W bardziej nasilonych przypadkach można zastosować doustne leki na alergię.

Inhibitory ACE, klasa leków często przepisywanych na wysokie ciśnienie krwi, mogą powodować opuchnięte powieki. Ponadto, inhibitory ACE mogą powodować duszności i gorączkę. Uważaj, aby nie brać ich, gdy masz opuchnięte powieki.

Obrzęk powiek jest najprawdopodobniej spowodowany stanem zapalnym. Ulgę w opuchniętych oczach możesz uzyskać stosując zimny okład. Użyj okładu z lodu lub ściereczki do mycia, aby przyłożyć chłodny kompres do dotkniętego obszaru. Możesz też przemyć oczy sterylnym roztworem soli fizjologicznej.

Obrzęk powiek może być spowodowany alergią, zakażeniem zatok lub zakażeniem tkanek powieki. Istnieje wiele przyczyn opuchniętych powiek, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny. Te spuchnięte powieki mogą zakłócać Twoją wizję, a nawet powodować ból. Twoje powieki mogą puchnąć, jeśli je dotkniesz, pocierasz je lub umieszczasz ręce nad oczami.

Jeśli podejrzewasz, że opuchnięta powieka jest spowodowana podrażnieniem, możesz złagodzić dyskomfort przemywając oczy sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Możesz również spróbować przyłożyć do opuchniętego miejsca okład z lodu lub Benadryl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *