Powody, dla których oczy łzawią i co można z tym zrobić

Powody, dla których oczy łzawią i co można z tym zrobić

Nadmierne łzawienie, znane również jako łzawienie oczu, może powodować wiele problemów. Należą do nich niewyraźne widzenie, swędzenie i zaczerwienienie oka. Jeśli masz nagłe, nadmierne łzawienie, powinieneś zwrócić uwagę na czynniki w twoim otoczeniu, które mogą je powodować.

Łzy są wytwarzane w celu ochrony oczu przed infekcjami i drażniącymi rzeczami. Są one produkowane przez gruczoły znajdujące się pod górnymi powiekami. Warstwa tłustego śluzu chroni łzy przed zbyt szybkim wysychaniem. Ta środkowa warstwa odżywia tkanki w oku, podczas gdy gładka warstwa zewnętrzna zapobiega ich przyklejaniu się do oka. Od czasu do czasu kanaliki łzowe mogą zostać zablokowane, co prowadzi do łzawienia oczu.

Łzawienie oczu może być również objawem wielu różnych stanów chorobowych. Niektóre z nich to infekcje, alergie lub problemy z powiekami. Ważne jest, aby mieć swoje oczy sprawdzone przez lekarza, aby określić przyczynę objawów. W zależności od przyczyny, lekarz może przepisać leki, aby Ci pomóc.

Wiele osób z łzawiącymi oczami nie zdaje sobie sprawy, że z ich oczu wyciekają płyny. Najczęstszą przyczyną jest blokada w kanalikach łzowych. Blokada może być wynikiem wielu czynników, w tym urazu, obrzęku, blizny lub stopniowego przerzedzania się górnego kanalika łzowego. Gdy blokada zostanie usunięta, oczy będą mogły prawidłowo odprowadzać wodę. Jednakże, jeśli blokada utrzymuje się, być może będziesz musiał poddać się leczeniu chirurgicznemu, aby rozwiązać problem.

Zablokowany kanalik łzowy jest najczęściej wynikiem infekcji lub zapalenia powiek. Inne przyczyny zablokowanego kanału to zwężony kanał z powodu obrzęku lub blokada strukturalna, która występuje po urodzeniu dziecka. Często blokada ustępuje samoistnie w ciągu roku. Niedrożność można zobaczyć, patrząc uważnie w lustro.

Zapalenie na powierzchni oka może również powodować nadmierne łzawienie. Ważne jest, aby utrzymać powieki w czystości, należy unikać palenia, kurzu i alergenów. Narażenie na zimno, wietrzne dni i niektóre leki mogą również zwiększyć ilość wytwarzanego łzawienia.

Powieki, które zwiotczały lub poluzowały się mogą również powodować problemy z odprowadzaniem wody. W miarę jak powieki będą się rozluźniać, nie będą w stanie umożliwić sprawnego przepływu łez. Dodatkowo, powinieneś stosować ciepły kompres, aby poprawić mechanikę drenażu.

Suche powietrze, alergie lub zmiana pór roku mogą powodować łzawienie oczu. Również niektóre leki mogą powodować suchość. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z lekarzem, aby poznać przyczynę łzawienia. Lekarz będzie w stanie przepisać leki do leczenia stanu, a on lub ona będzie w stanie dać Ci porady na temat radzenia sobie z objawami.

Stosowanie sztucznych łez może pomóc w radzeniu sobie z łzawieniem oczu. Istnieje kilka produktów dostępnych bez recepty, które mogą pomóc. Ale, jeśli doświadczasz silnego łzawienia, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie masz podstawowej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *