Powody, dla których boli mnie brzuch

Powody, dla których boli mnie brzuch

Istnieje wiele powodów, dla których boli Cię brzuch. Niektóre z bardziej powszechnych obejmują nietolerancje pokarmowe, choroby jelit i zaparcia. Istnieją jednak również poważne choroby, które powodują Twój ból brzucha.

Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku dni, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zada pytania dotyczące objawów. Może zlecić wykonanie badań lub zaproponować rozmowę z doradcą. Lekarz może również poprosić o zapisywanie swoich dolegliwości.

Jeśli bólowi towarzyszą nudności lub wymioty, powinieneś zażyć leki dostępne bez recepty. Należą do nich leki zobojętniające i ibuprofen. Powinieneś również unikać przyjmowania kofeiny, alkoholu i wysokotłuszczowych pokarmów. Zamiast tego spróbuj jeść częściej. Pij też dużo wody i unikaj napojów gazowanych.

Innym powodem, dla którego boli Cię brzuch jest zespół jelita drażliwego. Stan ten może powodować ból brzucha i biegunkę. Przyczyną tej choroby jest nagromadzenie się gazu w jelitach. Może być również spowodowana przez pasożytnicze robaki, które przyczepiają się do wyściółki okrężnicy.

Oprócz nich, silny ból brzucha może być oznaką raka. Rak żołądka nie jest zwykle śmiertelny, ale może powodować przewlekły ból. Jeśli bólowi towarzyszy gorączka, należy od razu zgłosić się do lekarza. Mniej poważnym powodem, dla którego boli brzuch, jest zatrucie pokarmowe.

Alergie pokarmowe również mogą powodować ból brzucha. Alergie są reakcją Twojego układu odpornościowego na określony rodzaj pożywienia. Na przykład, możesz doświadczyć reakcji po spożyciu truskawek. Objawy alergii mogą obejmować wysypkę na skórze, swędzenie w ustach i katar.

Inną możliwą przyczyną bólu brzucha są kamienie żółciowe. Kamienie żółciowe to stwardniałe kamienie, które mogą zablokować przewód żółciowy. Przewlekłe, nieleczone kamienie żółciowe mogą prowadzić do bólu i innych problemów. Inne przyczyny bólu brzucha to niestrawność, zgaga i gazy.

Zapalna choroba jelit (IBD) może również powodować bóle brzucha. Choć może to być stan nieszkodliwy, może również prowadzić do wzdęć i innych problemów. Aby leczyć ten stan, lekarz przepisze leki, które zmniejszą ból i stan zapalny.

Niektóre z poważniejszych przyczyn bólu brzucha to zapalenie wyrostka robaczkowego, rak trzustki i choroba zapalna jelit. Mniej poważne przyczyny to nietolerancja laktozy, niestrawność, zatrucie pokarmowe i zespół jelita drażliwego.

Inne niż poważny problem medyczny, bóle brzucha mogą być spowodowane przez codzienne rzeczy, takie jak picie zbyt dużej ilości kawy, przyjmowanie zbyt dużej ilości produktów mlecznych lub jedzenie zbyt wielu pokarmów bogatych w węglowodany. Dodatkowo, stres może wpłynąć na układ trawienny i pogorszyć objawy. Branie gorącej kąpieli, rozluźnienie mięśni i masaż mogą pomóc.

Dobrą zasadą jest unikanie alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych. Zawsze, gdy odczuwasz ból brzucha, idź do łazienki i wypij dużo wody. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może pogorszyć ból.

Inne przyczyny bólu brzucha to anemia, kiła i stan znany jako choroba zapalna miednicy. Dziewczyny mogą mieć ból brzucha podczas cyklu miesiączkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *