Powody, dla których nogi puchną

Powody, dla których nogi puchną

Obrzęk nogi może wskazywać na obecność problemów medycznych, takich jak zakrzepy krwi, choroby serca, zapalenie lub zakażenie. Ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem, jeśli doświadczasz nagłego obrzęku dolnej części nogi lub kostki, jeśli zauważysz zaczerwienienie lub ból, lub jeśli doświadczasz duszności. W niektórych przypadkach, obrzęk nogi może być oznaką stanu zagrażającego życiu.

Skrzep krwi może wystąpić, jeśli pacjent ma zaburzenia krwawienia. Takie skrzepy krwi mogą stać się niebezpieczne, jeśli dotrą do płuc. Mogą one spowodować zatorowość płucną, zagrażający życiu nagły przypadek medyczny. W przypadku wystąpienia skrzepu krwi, należy natychmiast udać się do szpitala. Skrzep może utknąć w żyle i zablokować przepływ krwi. Leki są często stosowane w celu rozbicia skrzepów.

Inną przyczyną obrzęku dolnej części nogi lub kostki jest gromadzenie się płynu. Dzieje się tak, gdy siedzisz lub stoisz przez długie okresy czasu. Możesz również gromadzić płyn przez problemy z nerkami, choroby wątroby lub nadwagę. Obrzęk nóg może być również spowodowany przez uraz, taki jak upadek, który powoduje zapalenie stawu.

Układ limfatyczny jest odpowiedzialny za oczyszczanie wycieków płynu. Jednakże, gdy płyn gromadzi się w organizmie, układ limfatyczny nie może nadążyć. W rezultacie, to jest wspólne, aby znaleźć nogi spuchnięte. Często obrzęk ustępuje w miarę gojenia się urazu.

W zależności od nasilenia obrzęku, może on być bolesny lub łagodny. Jeśli towarzyszy mu ból w klatce piersiowej lub trudności w oddychaniu, jest to stan nagły i należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Inne przyczyny obrzęku dolnej części nogi lub kostki obejmują wady wrodzone, infekcje lub zaburzenia zapalne. Ogólnie rzecz biorąc, obrzęk jest łagodny. W zależności od stopnia nasilenia, może być leczony poprzez noszenie pończoch podtrzymujących lub masowanie dotkniętego obszaru. Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta są również skuteczne w leczeniu obrzęku.

U niektórych osób obrzęk nóg może pojawić się bezwiednie. Kiedy to nastąpi, może to być bolesne i nieprzyjemne doświadczenie. Na szczęście istnieją sposoby leczenia obrzęku nóg, które obejmują podnoszenie nóg, masaż i leki moczopędne.

Najczęstszą przyczyną obrzęku nóg jest nagromadzenie płynów. Jeśli jesteś w ciąży, jesteś bardziej narażona na rozwój tego stanu. Nadwaga może również powodować nadmiar płynu w nodze.

Posiadanie stanu, takiego jak choroba nerek, choroba wątroby lub marskość wątroby może również prowadzić do obrzęku. Skrzepy krwi mogą powodować podobny obrzęk nogi, a ich przyczyną może być uraz żyły lub niedrożność układu żylnego. Palenie może zwiększyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich, zagrażającej życiu sytuacji medycznej.

Wykonanie echokardiogramu i zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej może być pomocne w zdiagnozowaniu ewentualnego problemu z sercem. Lekarz może również wykonać badania krwi, aby sprawdzić czynność wątroby i tarczycy.

Jeśli masz problem medyczny lub nowy lek, Twój lekarz może przepisać zabiegi, które pomogą Ci wrócić do dobrego zdrowia. Robienie zdjęcia spuchniętej nogi może pomóc Ci zapamiętać, aby udać się do szpitala, jeśli obrzęk się utrzymuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *