Przyczyny, dla których pies liże łapy

Przyczyny, dla których pies liże łapy

Jeśli Twój pies nadmiernie liże łapy, być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się możliwej przyczynie tego zachowania. W zależności od rodzaju lizania łap, weterynarz może przedstawić plan leczenia, aby zatrzymać ten nawyk.

Przyczyny lizania łap mogą obejmować swędzenie łap, alergie, pasożyty, infekcje bakteryjne i ból. Psy liżą łapy, ponieważ jest to część ich rutyny samoobsługowej, ale jeśli lizanie jest zbyt agresywne, może to być oznaką szerszego problemu.

Alergie, zwłaszcza na trawę, mogą powodować lizanie łap. Jeśli pies liże łapy w odpowiedzi na zapach substancji chemicznych, takich jak sole odladzające lub pestycydy, lekarz weterynarii może przepisać leki zapobiegające lub leczące ten stan.

Ukąszenia owadów również mogą być czynnikiem wyzwalającym lizanie łap. Pies mógł nadepnąć na ostry przedmiot lub zostać użądlony przez pszczołę. Swędząca łapa może być również wynikiem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Jeśli Twój pies regularnie liże łapy, lekarz weterynarii może wykluczyć kilka możliwych przyczyn. Twój weterynarz może omówić z Tobą to zachowanie i skierować Cię do specjalisty. Może również zalecić suplement diety, który pomoże ograniczyć to zachowanie.

Jeśli Twój pies został zraniony, lekarz weterynarii może udzielić mu pierwszej pomocy. Twój pies może mieć skaleczenie, rozdarty paznokieć lub infekcję, która spowodowała bolesność łapy. Aby uniknąć komplikacji, musisz upewnić się, że Twój pies pozostaje nieruchomy, podczas gdy lekarz weterynarii bada łapy.

Inną przyczyną lizania łap jest nuda. Jeśli Twój pies spędza zbyt dużo czasu w domu, może się znudzić i wyrobić niezdrowy nawyk. Nudzeniu się można zapobiec, pozwalając psu na socjalizację i zabawę z innymi psami. Dodatkowo, zabieranie psa na spacery może pomóc w zapewnieniu mu rozrywki.

Lizanie łap może być również objawem szerszego problemu, w tym choroby przewodu pokarmowego, zapalenia stawów lub alergii środowiskowej. Łapy Twojego psa mogą być zainfekowane przez pasożyty, bakterie lub infekcje grzybicze, dlatego powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu przeprowadzenia badania.

Jeśli Twój pies często liże przednie łapy, może cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Takie zachowania mogą prowadzić do innych destrukcyjnych zachowań, takich jak żucie mebli, rozdrabnianie papieru toaletowego i wiele innych. Wyprowadzanie pupila na spacer i zapewnienie mu odpowiednich przedmiotów zapewniających komfort pomoże mu zachować szczęście.

Należy pamiętać, że nadmierne lizanie może prowadzić do powstawania gorących miejsc, które mogą ulec zakażeniu, jeśli nie są leczone. W ciężkich przypadkach, twój pies może rozwinąć zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które będzie wymagało pomocy medycznej.

Możesz pomóc swojemu psu pokonać lizanie łap, badając jego łapy i sprawdzając, czy nie ma na nich oznak podrażnienia. Na przykład, jeśli Twój pies często liże łapy po spacerze po posypanym lub posolonym chodniku, może mieć pęcherz. Podobnie, jeśli pies liże łapy, gdy jest w domu, może mieć do czynienia z infekcją grzybiczą lub wtórną infekcją bakteryjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *