Co robić, gdy kot wymiotuje jedzeniem

Co robić, gdy kot wymiotuje jedzeniem

Jeśli Twój kot wymiotuje jedzeniem, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną. Niektóre przyczyny regurgitacji to problemy żołądkowo-jelitowe, podczas gdy inne wynikają z obecności ciała obcego. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest fizyczna przeszkoda, czy emocjonalna, ważne jest, abyś zabrał swojego kota do lekarza weterynarii w celu postawienia diagnozy.

Regurgitacja może nastąpić zaraz po włożeniu jedzenia do ust kota lub kilka godzin później. Dzieje się tak, ponieważ przełyk żołądka nie funkcjonuje prawidłowo. Podczas regurgitacji zwieracz żołądka nie kurczy się prawidłowo, a pokarm trafia z powrotem do przełyku.

Objawy regurgitacji są podobne do objawów wymiotów. Może pojawić się krew, a pokarm może być żółty lub zielony. Może to być oznaką obecności żółci, kwasu żołądkowego lub innych substancji, które nie są w pełni trawione. Należy zabrać kota do weterynarza, jeśli wymioty występują często.

Gdy kot wymiotuje jedzeniem, może to być spowodowane tym, że jedzenie jest zepsute, lub że jest go za dużo. Jeśli kot je zbyt szybko, może zjeść zbyt dużo jedzenia i zacząć je regurgitować. W tym przypadku jedzenie wychodzi w kształcie rurki, a żołądek może być w stanie zapalnym. Weterynarz może podać kotu leki, które pomogą mu uspokoić żołądek.

Wymioty u kotów mogą wystąpić, gdy w przełyku lub jelitach znajduje się przeszkoda. W większości przypadków jest to spowodowane zbyt dużym jedzeniem. Jednak może być również wynikiem działania substancji toksycznej. Mogą to być m.in. środki przeciw zamarzaniu, trujące rośliny lub inne leki stosowane przez człowieka.

Inne objawy wymiotów u kotów to nadmierne ślinienie się, oblizywanie warg i niepokój. W zależności od przyczyny, lekarz weterynarii może przepisać specjalną dietę lub dietę na receptę weterynaryjną. Lekarz weterynarii może też wykonać inne badania, takie jak badanie kału lub badanie ultrasonograficzne. Twój lekarz weterynarii może również pobrać próbki biopsji, aby zidentyfikować przyczynę wymiotów.

Objawy regurgitacji są zwykle obecne przez kilka minut po zjedzeniu przez kota posiłku. Zazwyczaj można odróżnić regurgitację od wymiotów po kolorze i konsystencji pokarmu. Żółte lub zielone wymioty są najprawdopodobniej oznaką żółci, podczas gdy przezroczyste wymioty to kwas żołądkowy pochodzący z przełyku.

Wymioty u kotów mogą być dla nich niepokojące, dlatego jeśli zauważysz, że zdarzają się częściej niż zwykle, zadzwoń do lekarza weterynarii. Może on sprawdzić, czy w kale Twojego kota nie ma ciała obcego i przeprowadzić inne badania. Wczesne zgłoszenie się do lekarza weterynarii może pomóc organizmowi kota w walce z chorobą.

Często zdarza się, że po zjedzeniu pokarmu kot wymiotuje, ale nie wypływa on w kształcie rurki. W zależności od przyczyny problemu, lekarz weterynarii może zalecić wykonanie laparotomii, czyli zabiegu polegającego na wprowadzeniu do brzucha kota małej rurki w celu zbadania przełyku. Alternatywnie, lekarz weterynarii może zalecić endoskopię, która jest procedurą medyczną wykorzystującą elastyczną rurkę podglądową, umożliwiającą lekarzowi weterynarii zbadanie wewnętrznej części brzucha kota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *