Dlaczego szkorbut był kiedyś powszechny wśród marynarzy

Dlaczego szkorbut był kiedyś powszechny wśród marynarzy

Szkorbut to śmiertelna choroba, która nękała marynarzy przez wieki. Kiedy marynarze wypływali na morze, byli narażeni na wiele czynników, które przyczyniły się do ich choroby. Do czynników tych należała woda morska, zmęczenie i depresja. Często musieli też jeść zepsute lub nieodpowiednie jedzenie. Wynikiem tego był regularny cykl chorób. Jeśli szkorbut nie leczył się szybko, byli osłabieni i bardziej prawdopodobne było złamanie kości lub śmierć.

Istniało kilka lekarstw na szkorbut. Niektóre z nich polegały na pocieraniu darni nad ustami. Inną opcją było picie specjalnej herbaty zrobionej z kory i liści konkretnego drzewa. Jednak te opcje nie były powszechnie stosowane przez marynarzy. Pomijając fakt, że były drogie, nie były praktyczne.

Objawy szkorbutu obejmują duszność, senność i obrzęk stawów. Może również prowadzić do nagłego krwotoku w pobliżu serca. Ponieważ szkorbut jest spowodowany niedoborem witaminy C, odpowiednie odżywianie nie zawsze wystarcza, aby zapobiec jego wystąpieniu. Jednak dobrym pomysłem jest spożywanie pokarmów, które zawierają tę ważną witaminę.

Przez wieki, dieta marynarzy była pozbawiona witaminy C. Ponadto, doświadczali oni innych przyczyn szkorbutu, takich jak wilgotne lub spleśniałe jedzenie, lichwiarze i larwy. Dlatego konieczne było zapewnienie, że żywność na pokładzie statku przetrwa podróż.

W 1747 roku, oficer chirurgiczny James Lind postanowił przeprowadzić serię kontrolowanych eksperymentów, aby znaleźć lekarstwo na szkorbut. Miał nadzieję zidentyfikować minimalną dawkę witaminy C wymaganą do gojenia się ran. W tym czasie Lind pracował na okręcie marynarki wojennej HMS Salisbury.

Lind miał do zaoferowania marynarzom sześć lekarstw. Podzielił chorą załogę na sześć grup. Każda grupa otrzymała inne leczenie. W rezultacie odkrył różnice w tym, jak poszczególne kuracje wpłynęły na szkorbut. Odkrył, że mężczyźni, którzy mieli najgorsze objawy, otrzymywali pół kwarty wody morskiej dziennie.

Eksperyment Lind’a był pierwszą zarejestrowaną próbą kliniczną. Dostarczył on marynarce listę skutecznych lekarstw na szkorbut. Jego odkrycia pomogły marynarce uniknąć śmierci z powodu szkorbutu podczas pierwszego i drugiego rejsu kapitana Cooka.

Szkorbut nadal dotykał ludzi podczas gorączki złota, amerykańskiej wojny domowej i wojny krymskiej. Jednak na początku XX wieku uważano, że szkorbut jest wynikiem spożywania konserw i skażonej żywności. Dotyczyło to zwłaszcza marynarzy. Po miesiącu bez wystarczającej ilości witaminy C umierały setki marynarzy.

Odkrycia Lind okazały się podstawą do stworzenia nowego sposobu leczenia szkorbutu. Przepis Lind’a wymagał „pasty” zrobionej z gumy myrh i kombinacji balsamu peruwiańskiego, suszonego korzenia rzodkwi, czosnku i garści innych składników. Cytryny podawano również marynarzom cierpiącym na szkorbut.

Po kolejnych kilku latach badań potwierdzono, że owoce cytrusowe są lekarstwem na szkorbut. Choć cytryny nie były powszechnie przewożone w rejsach, Lindowi udało się doprowadzić swój eksperyment do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *