Dlaczego nie można pić słonej wody

Dlaczego nie można pić słonej wody

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z dlaczegosam.pl

Picie słonej wody może być złym pomysłem. Jest to toksyczna substancja, która może spowodować odwodnienie, a nawet doprowadzić do śmierci. Podczas gdy istnieją zwierzęta i niektóre ssaki morskie, które mogą pić wodę morską bez problemu, ludzie nie są jednym z nich. Powinieneś unikać picia wody morskiej, jeśli utknąłeś w oceanie lub jeśli chcesz pozostać nawodniony.

Słona woda morska zawiera około cztery razy więcej soli niż ludzka krew. Jeśli spożyjesz zbyt dużo, Twoje ciało straci wodę i będziesz musiał oddawać więcej moczu, aby wypłukać sól. To spowoduje obciążenie nerek i może ostatecznie doprowadzić do ich choroby. Istnieje również niebezpieczeństwo zatrucia solą, które może prowadzić do różnych chorób.

Ciało ma określoną ilość sodu, której potrzebuje do prawidłowego metabolizmu. Jeśli spożywasz więcej niż zalecana ilość, będziesz narażony na choroby serca, udar, problemy z nerkami i inne problemy. Dlatego tak ważne jest, aby pić świeżą wodę przez cały dzień. Świeża woda obniża ciśnienie osmotyczne krwi, co może utrzymać stężenie soli we krwi na zdrowym poziomie.

Woda morska ma wyższe ciśnienie osmotyczne niż większość płynów ustrojowych. Im wyższe ciśnienie osmotyczne, tym szybciej tracisz wodę. Twój organizm nie jest w stanie poradzić sobie z takim ciśnieniem. W rezultacie, picie wody morskiej zwiększy Twoje pragnienie i sprawi, że będziesz bardziej narażony na odwodnienie.

Woda morska ma wysokie stężenie soli, więc jeśli spożyjesz jej wystarczającą ilość, doświadczysz mdłości, skurczów mięśni i wysokiego ciśnienia krwi. Oprócz tych objawów, będziesz miał zwiększone pragnienie i możesz stać się zdezorientowany lub nawet rozwinąć delirium. Odwodnienie może również spowodować wymioty i biegunkę, a także spowodować utratę funkcji organów. Mała ilość soli nie zabije cię, ale duża może.

Niektóre zwierzęta, w tym albatrosy, mogą pić trochę wody morskiej. Mają one jednak specjalne gruczoły, które filtrują sól z wody. Robią to, pozwalając wodzie przemieszczać się przez membranę, która nie przepuszcza naładowanych jonów.

Niektórzy ludzie myślą, że woda oceaniczna to naturalna słona woda, ale tak po prostu nie jest. Cała woda morska jest zanieczyszczona ludzkimi i rybimi odchodami, a jej poziom zasolenia może być nieco inny od tego, który można znaleźć w normalnej wodzie. Kiedy temperatura powietrza wzrasta, stężenie soli w oceanie może wzrosnąć. Dodatkowo, jeśli utkniesz w oceanie, będziesz musiał wypić więcej niż zalecana ilość wody. Z tego powodu będziesz musiał przyjmować dodatkową wodę bez soli, aby zastąpić to, co tracisz.

Ludzie nie są stworzeni do picia słonej wody. Do usuwania nadmiaru soli w naszym organizmie możemy używać jedynie naszych nerek. Te nerki mogą produkować tylko mocz, który jest mniej słony niż woda, którą pijemy. Kiedy nasze nerki muszą pracować zbyt ciężko, mogą ulec uszkodzeniu i przestać funkcjonować całkowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *