Dlaczego dziecko patrzy w górę

Dlaczego dziecko patrzy w górę

Gapienie się jest częstym zachowaniem wśród niemowląt. Jest to sposób, w jaki niemowlęta poznają otaczający je świat i uczą się o znajdujących się w nim ludziach i przedmiotach. Niemowlęta są zafascynowane wszystkim, co mogą zobaczyć, usłyszeć, powąchać i dotknąć. Szczególnie intrygują je rzeczy, które są inne, dlatego ich spojrzenie często łączy się z wyrazami twarzy, takimi jak uśmiechanie się.

Niemowlęta mogą patrzeć w górę już w trzecim miesiącu życia. W tym czasie ich wzrok się poprawia, więc mogą widzieć osiem do dwunastu cali przed sobą. W tym momencie zaczynają również skupiać się na przedmiotach znajdujących się bliżej niż osiem do dwunastu cali. Jest to spowodowane tym, że ich mięśnie oczu nabierają siły. Obiekty znajdujące się dalej będą nieostre, co utrudni ich dostrzeżenie. Jednak nie jest to koniecznie oznaka poważnych problemów z widzeniem. Zamiast tego jest to oznaka ćwiczeń dla ich oczu, według dr Harveya Karpa, specjalisty ds. rozwoju dziecka w Nowym Jorku.

Oczy noworodków są niezwykle wrażliwe na światło. W rzeczywistości, gdy są narażone na jasne światła, ich źrenice będą się kurczyć. Z tego powodu noworodki nie widzą rzeczy znajdujących się daleko. Jeśli oczy dziecka wydają się stale odchodzić na boki, możliwe, że doświadcza ono jakiegoś rodzaju problemu z widzeniem. Kiedy to nastąpi, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej.

Oczy dziecka rozwijają również swoje własne połączenia w mózgu. Na przykład, jeśli dziecko wpatruje się w jakąś osobę, jego mózg zacznie synchronizować się z falami mózgowymi tej osoby. Jest to pierwszy krok w kierunku poznania tej osoby i jest ważny dla budowania podstaw do kontaktów społecznych w późniejszym okresie życia.

Do trzeciego miesiąca życia dziecko będzie w stanie rozpoznać twarze swoich głównych opiekunów. W ciągu kolejnych kilku miesięcy zacznie również kojarzyć głosy ludzi z ich twarzami. W końcu proces ten zostanie zakończony i będzie on w stanie używać swoich oczu do rozpoznawania przedmiotów i ludzi w świecie rzeczywistym.

Jednym z najlepszych sposobów wspierania wzroku dziecka jest zapewnienie zabawek o wysokim kontraście. Z wiekiem dziecko powinno być w stanie skupić się na obiekcie, takim jak książka, i w końcu śledzić jego ruch. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, powinno być w stanie to zrobić do szóstego miesiąca życia.

Jeśli Twoje dziecko wpatruje się w sufit lub inne przedmioty przez dłuższy czas, ważne jest, aby omówić to z pediatrą. Może to wskazywać na wiele różnych problemów, takich jak zaburzenie, które wpływa na oczy lub problem rozwojowy. Możesz również spróbować stymulować wzrok dziecka, dając mu zabawki, które są kolorowe i kontrastowe.

Większość dzieci przeżywa główne okresy wzrostu poznawczego w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Na tym etapie mózg dziecka rośnie o 1% każdego miesiąca, co oznacza, że pod koniec pierwszych trzech miesięcy jego mózg zwiększył się o 64%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *