Jak zapobiegać budzeniu się dziecka w nocy

Jak zapobiegać budzeniu się dziecka w nocy

Dla niektórych nocne pobudki mogą być źródłem frustracji, ale dla innych są normalną częścią życia z dzieckiem. Częste nocne czuwania mogą być spowodowane przez wiele różnych rzeczy, więc ważne jest, aby być wykształconym na temat przyczyny, zanim spróbujesz dowiedzieć się, co je powoduje. Na szczęście istnieją pewne proste kroki, które można podjąć, aby utrzymać nocne przebudzenia na dystans.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie dziecka od budzenia się w środku nocy jest ustalenie regularnych godzin snu i pobudki. Dziecko, które jest zbyt zmęczone lub nadmiernie pobudzone, będzie miało trudności z zasypianiem. Jeśli Twoje dziecko jest nadmiernie głodne, to również może zakłócić jego sen. Na szczęście, zdrowa dieta i harmonogram snu zapewnią mu jakość snu, na którą zasługuje.

Jednym z najprostszych sposobów na zapewnienie dziecku dobrego wypoczynku w nocy jest zapewnienie mu uspokajającej kąpieli przed snem. Alternatywnie możesz rozważyć wykonanie masażu niemowlęcego. Może to pomóc Twojemu maluchowi szybciej zasnąć.

Powinnaś również sprawdzić temperaturę dziecka w nocy. Cieplejsze temperatury sprzyjają dłuższym odcinkom snu i pomagają dziecku lepiej spać. Z drugiej strony chłodniejszy pokój może być przyczyną niejednej nocnej pobudki. Najlepiej jednak wprowadzać te zmiany małymi krokami, aby dziecko nie odczuło ich skutków.

Wraz z wiekiem dziecko będzie mogło iść do łóżka bez Ciebie. Kiedy to nastąpi, pamiętaj, aby przed snem poczytać mu bajkę lub książkę. Posiadanie smoczka może pomóc Twojemu maluchowi szybciej zasnąć.

Oprócz ciepłej kąpieli i dużej ilości odpoczynku, możesz również poprawić sen swojego dziecka poprzez ograniczenie spożycia kofeiny. Podczas gdy kilka filiżanek kawy rano może być w porządku, najlepiej unikać kofeiny po godzinie 16:00. Kilka badań wykazało, że kofeina może negatywnie wpływać na sen dziecka.

Na koniec warto rozważyć upewnienie się, że dziecko ma w nocy pełną pieluszkę. Noworodki mają małe brzuszki, a pełna pieluszka może zakłócić ich zdolność do pozostania w stanie snu. Inne możliwe przyczyny nocnego budzenia się to infekcje ucha lub gazy. Najlepiej skontaktować się z pediatrą, aby dowiedzieć się więcej na temat stanu dziecka i wszelkich możliwych środków zaradczych.

Biorąc pod uwagę fakt, że dzieci będą przechodziły przez wiele etapów rozwoju w ciągu najbliższych kilku lat, to naturalne, że ich sen będzie od czasu do czasu zakłócany. W rzeczywistości, według National Sleep Foundation, rytm okołodobowy dziecka będzie ustawiał jego zegary na około sześć godzin każdego dnia. Utrzymanie harmonogramu snu Twojego malucha na właściwym torze zapewni, że pozostanie on szczęśliwy i zdrowy.

Dzięki tym wszystkim pomocnym wskazówkom Twoje dziecko będzie mogło cieszyć się większą ilością snu, a Ty możesz mieć szczęśliwszą, zdrowszą rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *