Dlaczego pies ziewa

Dlaczego pies ziewa

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z jakto.info.pl

Jeśli chodzi o ziewanie psa, możesz się zastanawiać: „Dlaczego mój pies ziewa?”. Jest to naturalne zachowanie, które może być przydatne jako sygnał uspokajający. Jednak jest to również coś, co może powodować stres, więc powinieneś zwrócić uwagę na wzorce ziewania swojego psa. W zależności od tego, jak interpretujesz ziewanie, możesz podjąć działania, aby je zatrzymać.

Twój pies może ziewać, ponieważ jest trochę zbyt podekscytowany czymś, na przykład najnowszą zabawką lub waszą kolejną wyprawą do weterynarza. Jest to próba ochłodzenia temperatury jego mózgu, tak jak ziewanie człowieka ochładza jego ciało. Ziewanie może być również oznaką, że pies jest zmęczony.

Innym powodem, dla którego twój pies może ziewać, jest to, że jest zwierzęciem stadnym. Jeśli jest w środku hierarchii stada, ziewanie może być znakiem, że przygotowuje się do uspokojenia swoich podwładnych. Podobnie, jeśli grasz z innym psem, ziewanie może być sposobem na zakomunikowanie swoich granic. Pies może ziewać, aby pokazać, że nie czuje się zagrożony przez drugiego psa.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Twój pies może w rzeczywistości ziewać z innych powodów niż podniecenie czy zmęczenie. Na przykład może ziewać, gdy idziesz na smyczy lub gdy dobrze się bawi na spacerze. Ponadto Twój pies może ziewać, jeśli jesteś w samochodzie, rozmawiasz z przyjacielem lub jedziesz do parku dla psów.

Ziewanie psa może wskazywać na wiele rzeczy, ale najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że jest to dobry sposób na zasygnalizowanie przez psa swoich uczuć. Na przykład, jeśli ziewa po dobrym uścisku lub grze w aport, jest to znak, że próbuje uwolnić napięcie.

Innym powodem, dla którego Twój pies może ziewać jest to, że próbuje pokazać Ci nowy sposób radzenia sobie z jakąś sytuacją. Jeśli próbuje ziewnąć, aby dać ci znać, że robisz to źle, możesz pomóc, podejmując własne kroki, aby zapobiec konfliktowi. Jednym z najlepszych sposobów jest użycie słów, aby przekazać swój punkt widzenia i rozwiązać problem. W ten sposób twój pies jest mniej skłonny do ziewania, jeśli krzykniesz lub zbesztasz go.

Inne oznaki ziewania psa to oblizywanie warg i szerokie oczy. Te zachowania mogą świadczyć o szerokim spektrum negatywnych emocji. Czasami towarzyszy im nawet napięta szyja lub spłaszczone ucho.

Posiadanie jasnego pojęcia o tym, dlaczego Twój pies ziewa, jest pierwszym krokiem do ustalenia, jak to kontrolować. Istnieje kilka możliwych przyczyn, ale często najlepiej jest po prostu zaakceptować fakt, że pies ziewa i odpowiednio się z tym uporać. Jeśli jednak pies ziewa zbyt często, najlepiej skonsultować się z psim behawiorystą. Kiedy już wiesz, co jest przyczyną problemu, możesz zacząć pracować nad zmniejszeniem częstotliwości i nasilenia ziewania Twojego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *