Dlaczego paznokcie łamią się wzdłuż

Dlaczego paznokcie łamią się wzdłuż

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem fachoweporady.pl

Wiele osób zastanawia się dlaczego paznokcie łamią się wzdłuż. Istnieje kilka przyczyn, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. W zależności od przyczyny, leczenie może obejmować od środków domowych do opieki medycznej.

To normalne, że paznokcie łamią się od czasu do czasu. Ale jeśli Twoje paznokcie często się rozdwajają, powinieneś zgłosić się do lekarza. Jeśli masz infekcję lub stan zdrowia, lekarz może przepisać antybiotyki lub leki przeciwgrzybiczne. Może to zapobiec dalszym uszkodzeniom. Twój paznokieć może być naprawiony poprzez nałożenie kleju na dotknięty obszar. Upewnij się, że używasz delikatnego nacisku, aby ponownie dołączyć paznokieć. Możesz również pomalować go, aby ukryć klej.

Paznokieć jest skomplikowanym systemem, składającym się z wielu warstw keratyny. Keratyna jest tym samym białkiem, co włosy i skóra, i chroni paznokieć przed uszkodzeniami. Jednakże, jeśli paznokieć staje się zbyt suchy lub zbyt mokry, warstwa keratyny może pęknąć. Podczas tego procesu, podstawa płytki paznokcia będzie się kurczyć. Ostatecznie, rozdwojenie będzie rosło poza wolny brzeg paznokcia.

Kruche paznokcie są częstą dolegliwością u dzieci. Są one spowodowane brakiem żelaza w organizmie i mogą być leczone suplementami żelaza. Niski poziom żelaza może powodować zawroty głowy, zmęczenie i bóle głowy. Pokarmy bogate w żelazo obejmują ciemną czekoladę, szpinak i fasolę.

Infekcja grzybicza może również uszkodzić paznokieć. Jest ona trudna do wyleczenia, ale można jej zapobiec utrzymując czyste i nawilżone ręce. Utrzymanie paznokci czyste i zaokrąglone może również pomóc. Również unikanie sztucznych aplikacji na paznokcie i manicure może pomóc.

Łamliwe paznokcie są często wynikiem niedoboru witamin lub minerałów. Te niedobory mogą być korygowane za pomocą suplementów lub zdrowej diety. Staraj się stosować zrównoważoną dietę i dostarczać sobie dużo owoców, warzyw i chudych białek. Niektórzy ludzie mogą korzystać z suplementów biotyny. Biotyna znajduje się w orzechach, nasionach, mięsie i jajach. Nie należy przyjmować biotyny, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Nadmierna ekspozycja na wodę, chemikalia i wilgoć może również powodować osłabienie paznokci. Na przykład częste mycie rąk może spowodować, że paznokcie staną się łamliwe. Zmywacz do paznokci może również powodować osłabienie paznokci. Ponadto nadmierne narażenie na środki czyszczące w domu, takie jak formaldehyd i toluen, może również uszkodzić paznokcie.

Istnieje również wiele stanów zapalnych, które mogą wpływać na skórę i paznokcie. Są one ogólnie związane z łuszczycą i łysieniem plackowatym. Objawy tych schorzeń to między innymi wylewy odpryskowe. Inne objawy obejmują pionowe grzbiety na paznokciach. Inną potencjalną przyczyną łamliwych paznokci jest niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy to choroba tarczycy, która może powodować przerzedzenie skóry i włosów, a także może wpływać na nastrój i pamięć.

Chociaż istnieje wiele przyczyn łamania się paznokci, zwykle są one wynikiem urazu fizycznego. Może to być spowodowane częstym obgryzaniem paznokci lub używaniem narzędzi do paznokci. Kiedy obgryzasz paznokcie, możesz spowodować, że łożyska paznokci staną się podatne na zużycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *