Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny bać się porodu

Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny bać się porodu

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z ciekawejak.pl

Ciąża to ceniony okres w życiu kobiety, jednak wiele kobiet odczuwa strach przed porodem. Lęk przed porodem często wiąże się z powikłaniami ciążowymi i mniejszą liczbą dzieci. Istnieją jednak sposoby, aby rozwiązać problem lęku przed porodem w celu poprawy wyników płodowych i matczynych.

Przede wszystkim kobiety w ciąży powinny dowiedzieć się czegoś o porodzie, w tym co się z nim wiąże i czego można się spodziewać. Kobiety powinny również omówić swoje obawy z lekarzem, który może zapewnić bezpieczne, nieskomplikowane doświadczenie porodu. Powinny również dbać o siebie, zwłaszcza w okresie przedporodowym, kiedy stres i niepokój mogą wpływać na ich organizm.

Ważne jest, aby wiedzieć, że zdecydowana większość ciąż przebiega bez incydentów. Jednak niektóre komplikacje ciążowe zdarzają się niespodziewanie. Komplikacje te mogą być związane z istniejącymi wcześniej problemami zdrowotnymi kobiety lub ze zdrowiem jej dziecka. Niektóre kobiety obawiają się, że urodzą dziecko z wrodzoną niepełnosprawnością, co może powodować stres dla organizmu.

Niektóre kobiety z tokofobią obawiają się poronienia, bólu i/lub śmierci podczas porodu. Ten rodzaj lęku może również prowadzić do chęci wykonania cesarskiego cięcia. Inne kobiety obawiają się możliwości wystąpienia u dziecka wad wrodzonych lub przedwczesnego porodu. Ponadto mogą mieć również koszmary, które mogą pojawić się w czasie ciąży lub po porodzie.

W jednym z badań przeprowadzonych w Australii badano częstość występowania lęku przed porodem wśród kobiet w ciąży. Naukowcy stwierdzili, że około jedna czwarta kobiet miała ten lęk i że był on częstszy w pierwszym trymestrze. W innym badaniu przeprowadzonym w Szwecji odnotowano, że kobiety z tym lękiem preferują znieczulenie zewnątrzoponowe i cesarskie cięcie.

Strach przed porodem nie zawsze jest oczywisty, ale eksperci mogą go zdiagnozować, gdy jest wywołany przez traumatyczne doświadczenie porodowe. Jeśli kobieta ma historię zespołu stresu pourazowego, powinna zgłosić się do lekarza w celu podjęcia leczenia.

Lęk przed porodem jest związany z wynikiem gravida, miarą parytetu, który jest niższy u kobiet, które mają lęk przed porodem. Dodatkowo kobiety, które miały w przeszłości martwy poród i te, które miały niski wynik gravida, były bardziej narażone na lęk przed porodem.

Chociaż lęk przed porodem nie jest poważnym stanem, ważne jest, aby go zidentyfikować, aby położnicy mogli lepiej nim zarządzać. Zmiana praktyk porodowych, takich jak odbycie porodu naturalnego, może pomóc w zmniejszeniu lęku przed porodem.

Wreszcie, kobiety powinny skorzystać z zajęć edukacji prenatalnej oferowanych przez ich dostawcę opieki zdrowotnej. Powinny również porozmawiać ze swoim lekarzem o ryzyku związanym z niektórymi zawodami, takimi jak praca w pobliżu głośnych hałasów. Ponadto, ważne jest, aby mieć dobry sen. Sen jest niezbędny dla kobiety w ciąży, aby mieć energię i siłę psychiczną, aby stawić czoła porodowi.

Istnieje wiele różnych źródeł strachu. Na przykład w czasopismach i gazetach znajdują się artykuły, które wymieniają niebezpieczeństwa związane ze spożywaniem żywności i substancji chemicznych. Ponadto ważne jest, aby zrozumieć, że nikt nie jest doskonały. Bez względu na to, jak wiele badań zrobisz, nie możesz być przygotowany na wszystkie nieprzewidziane okoliczności podczas ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *