Powody, dla których twój lilak nie kwitnie

Powody, dla których twój lilak nie kwitnie

Kiedy Twój lilak nie kwitnie, może to być rozczarowujące. Ale nie poddawaj się! Wiele powodów może spowodować, że lilak nie zakwitnie. Na szczęście będziesz w stanie naprawić problem swojego lilaka w zaledwie kilku krokach. Możesz nawet zaoszczędzić sobie kosztów nowego krzewu.

Jeśli Twój lilak nie kwitnie, to prawdopodobnie przyczyną jest zbyt duża ilość azotu w glebie. Azot jest potrzebny, aby pobudzić bujne, zielone liście. Jednak nadmierne nawożenie może także spowodować, że lilak rozwinie bujny, pozbawiony kwiatów baldachim.

Najlepszym sposobem na określenie czy gleba ma zbyt dużo azotu jest wykonanie badania gleby. Lokalny urząd ds. rozwoju może wysłać do Ciebie zestaw do badania gleby. Można też sprawdzić to samemu, kupując zestaw w lokalnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Ważne jest, aby znać prawidłową ilość azotu w glebie przed rozpoczęciem procesu odmładzania lilaka.

Liliowce to wytrzymałe krzewy, które dobrze rozwijają się w dobrze zdrenowanej, piaszczystej glebie. Potrzebują także sześciu godzin pełnego słońca dziennie. Mogą też rosnąć w cieniu. Rośliny te są generalnie odporne na szkodniki i większość chorób.

Gleba wokół pędów lilaka powinna być organiczna. Jeśli zauważysz, że lilak ma ciemne liście, nadszedł czas, aby go przyciąć. Dzięki temu usuniemy problematyczny obszar i pobudzimy nowy wzrost. W ciągu kilku tygodni roślina zacznie ponownie wytwarzać kwiaty.

Innym powodem, dla którego lilak nie kwitnie, jest to, że drzewo nie jest wystarczająco stare. Niektóre odmiany lilaków potrzebują pięciu lat lub więcej, aby zacząć wytwarzać kwiaty. Niezależnie od dokładnego wieku, należy przycinać je wiosną, aby pobudzić nowy wzrost. Dzięki temu nowe pąki dojrzeją i w następnym roku zaczną wypuszczać kwiaty.

Jeśli lilak stał w ziemi przez osiem lub więcej lat, mógł nie otrzymywać wystarczającej ilości światła słonecznego. W zależności od rodzaju posiadanego lilaka, można oczekiwać, że zacznie on kwitnąć w piątym roku lub krócej. Istnieją karłowe odmiany lilaka, które potrzebują dwóch lub więcej lat, aby zacząć kwitnąć.

Jeśli chcesz, aby Twój lilak zakwitł, spróbuj przyciąć go wiosną. Zbyt wczesne przycinanie może spowodować stres. Obcięcie zbyt wielu pędów zmniejszy też ilość wytwarzanych kwiatów. Zamiast obcinać wszystkie pąki, można przyciąć tylko najstarsze i najgrubsze gałęzie.

Późny silny mróz może uszkodzić pojawiające się kwiaty lilaka. Późne wiosenne przymrozki mogą również sprawić, że pojawiające się kwiaty staną się brązowe. Dzieje się tak, ponieważ pojawiające się pąki są wrażliwe na zimno.

Innym problemem, który może spowodować, że Twój lilak nie zakwitnie jest bakteryjna zaraza liści. Liliowce są podatne na tę chorobę, która powoduje, że pąki stają się czarne. Na szczęście chorobę tę można łatwo wyleczyć, wycinając zaatakowane gałęzie.

Liście lilaka mogą być również zaatakowane przez omacnicę prosowiankę. Owady te żywią się sokami roślin. Po zlokalizowaniu sprawcy, roślinę można potraktować olejem Neem. Należy pamiętać, aby stosować w 100% organiczny roztwór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *