Dlaczego ziemia w kwiatach doniczkowych więdnie

Dlaczego ziemia w kwiatach doniczkowych więdnie

Jeśli masz w domu rośliny domowe, być może zauważyłeś, że ich gleba zaczyna pleśnieć. Podczas gdy istnieje kilka tradycyjnych metod czyszczenia i usuwania pleśni, istnieją również nowoczesne sposoby na pozbycie się grzyba.

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić po zauważeniu grzyba rosnącego w glebie rośliny doniczkowej jest sprawdzenie poziomu wilgotności gleby. Nie należy podlewać, dopóki górne dwa cale gleby nie wyschną. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się zarodników na pozostałe rośliny. Kiedy górna warstwa jest sucha, powinieneś wyciągnąć dwa cale ziemi, aby pomóc zabić zarodniki.

Innym sposobem, aby uniknąć posiadania gleby doniczkowej stają się spleśniałe jest użycie sterylnego pojemnika. Najlepsze pojemniki do tego celu są te z otworami drenażowymi. Ponadto, upewnij się, że pojemniki są w dobrze wentylowanym obszarze. Pamiętaj, aby przed ponownym użyciem wypłukać doniczkę i dokładnie ją zdezynfekować.

Ważne jest również, aby od czasu do czasu poruszać roślinami, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Oprócz ruchu powietrza, możesz również umieścić liście na swoich roślinach, aby pomóc im zachować wilgoć. Liście te będą również działać jako mulcz, aby utrzymać powierzchnię gleby przed wysychaniem.

Alternatywnie, możesz spróbować użyć organicznych rozwiązań, aby oczyścić swoją spleśniałą glebę. Obejmują one sok z cytryny, ocet jabłkowy lub mielony cynamon. Jednak należy zachować ostrożność podczas korzystania z tych produktów, ponieważ niektóre rośliny są wrażliwe na kwaśną glebę.

Jeśli powyższe rozwiązania nie działają, można kupić fungicyd z lokalnej fitofarmacji. Można na przykład kupić spray, który zawiera mieszankę jednej części chloru i dziewięciu części wody. Należy namoczyć spleśniałą doniczkę w tym roztworze przez około dziesięć minut, a następnie dokładnie ją wypłukać.

Po tym, możesz albo przesadzić roślinę w świeżej ziemi lub zeskrobać zainfekowaną glebę z doniczki. W przypadku tej drugiej metody należy użyć sterylnej łyżki do usunięcia zakażonej warstwy. Kiedy doniczka jest już czysta, można zastosować odrobinę wspomnianej wcześniej sody oczyszczonej do zainfekowanej gleby.

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu pleśni w Twojej ziemi doniczkowej jest regularna wymiana jej na świeżą. Warto również rozważyć zastosowanie gruboziarnistej mieszanki doniczkowej, która pomaga wodzie przemieszczać się w dół i poza doniczkę.

Jeśli Twoja roślina ma białą pleśń, najskuteczniejszym sposobem jej usunięcia jest przesadzenie jej do świeżej ziemi. Zapobiegnie to odrastaniu pleśni. Alternatywnie, możesz posypać glebę niewielką ilością cynamonu, aby zwalczyć grzyby i owady. Cynamon jest naturalnym środkiem przeciwgrzybicznym i działa również jako środek grzybobójczy.

Pleśń może być poważnym problemem dla roślin. Może być również zagrożeniem dla zdrowia ludzi. W rzeczywistości mączniak rzekomy może wywołać u ludzi astmę. Aby być po bezpiecznej stronie, należy nosić rękawice i maskę na twarz podczas usuwania grzyba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *