Dlaczego benzyna jest coraz droższa

Dlaczego benzyna jest coraz droższa

Jeśli spojrzysz na cenę benzyny przy pompie, możesz się zastanawiać, dlaczego tak bardzo wzrosła w ostatnich miesiącach. Podczas gdy średnia krajowa wzrosła stale w ciągu ostatniego miesiąca, są pewne stany, które mają ceny gazu powyżej 5 dolarów za galon. Te wysokie ceny są dużym problemem dla wielu gospodarstw domowych. Sprawiają, że trudno jest sobie pozwolić na chłodzenie swoich domów i prowadzenie pojazdów w okresie letnim.

Istnieje wiele powodów, dla których benzyna drożeje, ale jest też kilka sposobów na utrzymanie ceny w ryzach. Na szczęście administracja amerykańska bada kilka potencjalnych rozwiązań i ciężko pracuje, aby utrzymać cenę gazu w ryzach.

W ciągu ostatnich kilku lat w USA nastąpił skokowy wzrost produkcji ropy naftowej, ale wzrost ten nie nadążył za popytem. Doprowadziło to do wzrostu kosztów wysyłki paliw ropopochodnych i nawozów. Ponadto w przemyśle naftowym doszło do bańki aktywów z powodu traderów obstawiających wysokie ceny ropy naftowej. Powstałe straty skłoniły firmy naftowe do przemyślenia swoich strategii finansowych.

Jednym ze sposobów walki z wyższymi cenami gazu jest uczynienie swojego pojazdu bardziej wydajnym. Poprzez zastosowanie lepszej technologii pojazdu i zwiększenie ilości paliwa, które może spalić Twój samochód, możesz zmniejszyć liczbę galonów, które musisz zatankować. Nie jest to jednak rozwiązanie krótkoterminowe. Aby mieć jakikolwiek znaczący wpływ na cenę, którą płacisz przy pompie, będziesz musiał wprowadzać te ulepszenia przez wiele lat.

Inną metodą jest po prostu kupowanie pojazdów wydajnych paliwowo. Zakładając, że twój przebieg jest mniej więcej taki sam jak przeciętnego kierowcy, zaoszczędzisz około 420 dolarów na gazie w tym roku, jeśli kupisz dodatkowe 50 mpg. Jednak to nie wystarczy, aby zrównoważyć koszty tankowania pojazdu.

Wysokie ceny gazu spowodowały, że więcej osób przesiada się na pojazdy elektryczne i transport publiczny, a także więcej Amerykanów jeździ mniejszymi, bardziej oszczędnymi samochodami. W rzeczywistości nie jest rzadkością, że gospodarstwo domowe zużywa mniej niż galon gazu dziennie.

Innym powodem wyższych cen benzyny jest silny dolar. Dzięki temu OPEC mógł zyskać więcej pieniędzy, ale nie pomogło to w złagodzeniu globalnego kryzysu energetycznego. Część wyższych kosztów przepłynęła na konsumentów w postaci wzrostu cen, podczas gdy część niższych kosztów została wydana na produkcję.

Według Energy Information Administration, od końca drugiego kwartału średnia krajowa poszła w górę o ponad 25%. W ciągu ostatnich dwóch tygodni ustanowiła też 27 rekordów. Chociaż ceny wzrosły, nie były tak wysokie jak podczas recesji w 2008 roku.

Poziom oktanowy benzyny jest kolejnym czynnikiem do rozważenia. Wyższa oktanowa benzyna nie jest tak podatna na stukanie silnika i detonację. Jest również bardziej przyjazna dla środowiska.

Gaz jest ważną częścią gospodarki, ale nie jest głównym wydatkiem dla większości gospodarstw domowych. Mimo to rosnące ceny spowodowały wgniecenie w portfelach milionów Amerykanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *