Dlaczego zajączek wielkanocny jest symbolem wielkanocnym

Dlaczego zajączek wielkanocny jest symbolem wielkanocnym

Zajączek wielkanocny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkanocy. Jest to mityczne stworzenie, które składa kolorowe jajka i częstuje dzieci w Wielką Niedzielę. Jego historia sięga jednak starożytnego pogaństwa. Zwierzę to jest symbolem płodności i jest związane ze zmartwychwstaniem Jezusa.

W przeszłości królik był kojarzony z boginią Eostre. Była ona boginią płodności. W tamtych czasach jej personifikacją była Matka Boska, a często widywano ją z zającami. Sierść królika zmienia kolor wraz z porami roku, a zmiana koloru kojarzy się z odrodzeniem. Króliki znane są również z płodnego rozmnażania. Ich okres narodzin przypada zwykle na cieplejszą pogodę wiosny. Uważa się również, że są one symbolem księżyca.

Odkrycia archeologiczne potwierdzają, że króliki były czczone w części Europy. Uważano je za symbol Eostre, bogini świtu i płodności. W czasach chrześcijaństwa, chrześcijanie zaczęli używać królika jako symbolu nagrobka. Ostatecznie wizerunek królika zaczął być kojarzony ze zmartwychwstaniem Chrystusa.

W XVI i XVII wieku króliki były popularnym symbolem Wielkanocy w Europie. Króliczka nazwano Oschter Haws i wierzono, że z okazji Wielkanocy będzie on znosił dzieciom jajka. Dzieci zostawiały w gnieździe królika marchewki lub cukierki. Ostatecznie jaja królika stały się symbolem zmartwychwstałego Chrystusa i były dekorowane.

Pod koniec XVII wieku zajączek i jajka zostały połączone w nowoczesną tradycję wielkanocną. Dzieci robiły gniazda dla króliczka, a ten składał w nich jajka. W okresie Wielkiego Postu króliczkowi zabraniano jeść jajka. Następnie dzieci ozdabiały jajka jaskrawymi kolorami i cieszyły się wielkanocnym śniadaniem.

Niektórzy twierdzą, że początków zajączka wielkanocnego należy szukać w pogańskich rytuałach, w których świętowano odnowienie życia i powrót przyrody po długiej zimie. Zajączek wielkanocny był symbolem bogini Eostre, która była związana z zającami. Ale choć króliczek kojarzy się ze zmartwychwstaniem Chrystusa, jego pochodzenie jest bardziej złożone.

Wielu uczonych uważa, że słowo Wielkanoc jest tak naprawdę norweskim słowem oznaczającym wiosnę. Pierwotnie uważano, że święto Eostre przypadało w okolicach równonocy wiosennej, czyli w czasie, gdy rośliny zakwitają po długiej zimie. Chociaż nie ma żadnych wzmianek o króliku w Piśmie Świętym, jest on symbolem płodności, odrodzenia i zmartwychwstania.

Chociaż nie ma bezpośredniego związku między Zajączkiem Wielkanocnym a zmartwychwstałym Chrystusem, królik jest nadal znaczącym symbolem wielkanocnym. Ten królik jest znany ze swojej zdolności do produkowania wielu dzieci, a także jest symbolem płodności i odrodzenia. Dziś króliczek jest częstym widokiem na paradach i w kioskach w centrach handlowych i jest popularną tradycją wielkanocną. Jeśli odwiedzisz Niemcy, możesz zobaczyć królika w kostiumie jako część obchodów Wielkanocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *