Dlaczego zając jest symbolem Wielkanocy

Dlaczego zając jest symbolem Wielkanocy

Zając wielkanocny to mityczne stworzenie kojarzone z płodnością, zmartwychwstaniem i życiem. Jego symbolika od wieków przewija się w Niemczech. Co ciekawe, jako pierwszy o istnieniu wielkanocnego zająca wspomina niemiecki dokument pochodzący z 1500 roku. W XVII wieku termin ten został wymieniony w pismach Georga Francka von Franckenau.

Wśród najstarszych i najważniejszych uroczystości chrześcijańskich święto Wielkiej Nocy przypada na najbliższą niedzielę po księżycu paschalnym. Oznacza to, że zawsze przypada na wiosnę. Festiwal honoruje również odrodzenie Chrystusa. Z tej okazji używa się wielu symboli, w tym jajek. Symbolizują one wyłonienie się Chrystusa z grobu. Ponieważ jajka są symbolem płodności, zając jest naturalnym wyborem dla wielkanocnego króliczka.

Według niemieckiej tradycji, wielkanocny zając związany jest z boginią Ostarą, boginią płodności i macierzyństwa. Jest postacią, której jajko jest żywym i kolorowym przedstawieniem wiosny. W całej Europie zając od dawna kojarzony jest z płodnością. Z tego powodu zające są często przedstawiane w sztuce jako symbol seksualności. Jednak w tradycji chrześcijańsko-katolickiej zając symbolizuje odrodzenie i zmartwychwstanie.

Wielu uczonych twierdzi, że słowo „Wielkanoc” pochodzi od staronordyckiego słowa oznaczającego wiosnę. Niektórzy uważają jednak, że termin ten wywodzi się z języka germańskiego. Inni twierdzą, że słowo to pochodzi od anglosaskiego słowa „hare”, które oznacza „otwieracz”.

W VIII wieku Anglicy nazwali kwiecień miesiącem Eostre. Badania archeologiczne potwierdziły, że to pogańskie święto wiosny było czczone w części Niemiec. Wcześni chrześcijanie wykorzystali ten symbol i włączyli go do swojej doktryny. Uważali, że rola zająca jako „otwieracza” miała symbolizować nowe początki życia. Podobnie, sierść zająca zmienia kolor w zależności od pory roku.

Zając ma również związek z księżycem. Króliki są zwierzętami bardzo płodnymi. Okres ciąży u królików wynosi około 28-30 dni. Po porodzie królik w ciągu kilku godzin ponownie zachodzi w ciążę.

W niektórych tradycjach ludowych uważa się, że zając odpędza czarownice w okresie wielkanocnym. Uważa się, że czarownice przynoszą nieszczęście i cierpienie. Z tego powodu Europejczycy często wyobrażają sobie, że czarownice przybierają postać zająca i są wypędzane w tym czasie.

Podczas gdy pochodzenie wielkanocnego zająca nie jest znane, legenda od dawna związana jest z pogańską boginią płodności, Ostarą. To ona w czasie świąt obdarowywała dzieci wibrującymi jajkami. Często biały zając reprezentuje dziewicę Maryję. Inne postacie związane z zającem to Lucyna i Isztar.

Dziś zając wielkanocny jest postacią celebrowaną w amerykańskich obchodach Wielkanocy. Ale podobnie jak inne symbole sezonu, zając ma pogańską historię. Pierwotnie zając był symbolem płodności. Jednak wraz z rozwojem chrześcijaństwa stał się symbolem odrodzenia i zmartwychwstania.

Istnieje wiele intrygujących ról rytualnych i religijnych dla wielkanocnego zająca. Wiele osób wysyła swoje dzieci w poszukiwaniu jaj zajęczych w okresie wielkanocnym. Niektórzy nawet mówią swoim dzieciom, że dzwoneczki lecą do Rzymu na spotkanie z papieżem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *