Dlaczego Twój kot ugniata koc

Dlaczego Twój kot ugniata koc

Jeśli jesteś właścicielem kota, być może zauważyłeś, że Twój kot ugniata koc. Jest to bardzo urocze zachowanie. Jednak jest to również zachowanie, które może być problematyczne.

Ugniatanie jest naturalnym zachowaniem kotów. Jest to dla nich sposób na uzyskanie komfortu. Ponadto ugniatanie może być dla nich również czynnością relaksującą. W ten sposób koty pokazują, że są zadowolone i kochane. Podczas ugniatania, uwalniają również feromony ze swoich łap. Feromony te mają za zadanie sprawić, że kot poczuje się szczęśliwy. Są one również wskaźnikiem, że znajdują się w „strefie mamusi”. Podczas ugniatania oczy kota mogą być bardzo spokojne.

Ugniatanie jest również czynnością, w której Twój kot może uczestniczyć wraz z wiekiem. Ugniatanie jest dla nich sposobem na uwolnienie stresu i przeżycie młodości. Bez względu na to, czy ugniatają, aby się zrelaksować, czy po prostu okazać uczucie, jest to ważna część ich zachowania. Możesz wyszkolić swojego kota, aby przestał ugniatać koc lub inny przedmiot.

Jednym z najczęstszych powodów, dla których koty ugniatają, jest chęć zdobycia terytorium. Kiedy Twój kot ugniata koc, wysyła wiadomość do innych kotów w okolicy, że koc jest ich własnością. Jest to częste zachowanie w gospodarstwach domowych, w których mieszka wiele kotów. Dodatkowo, ugniatanie może być oznaką, że Twój kot jest samotny. Im więcej czasu kot spędza sam, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie ugniatał. Zbyt cienki koc może sprawić, że Twój kot będzie czuł się nieswojo. Grubszy koc może pomóc złagodzić ten efekt.

Inne częste powody ugniatania obejmują ssanie i ustalanie komfortu. Twój kot może również ugniatać, aby uniemożliwić innym zwierzętom domowym wejście na jego terytorium. W związku z tym ważne jest, aby utrzymywać posłanie kota w czystości i być przygotowanym na ewentualne zaczepki.

Niektóre rasy kotów są bardziej skłonne do ugniatania niż inne. Na przykład koty syjamskie i balijskie ugniatają się częściej niż inne typy kotów. W okresie odsadzania kocięta ugniatają sutki matki, aby zachęcić ją do wypuszczenia mleka. Kocięta są za to zachowanie nagradzane jedzeniem.

Czasami ugniatanie i gryzienie przez kota jest odpowiedzią na niepokój. W zależności od kota, może to być wskazówka, że Twój pupil czuje się zestresowany lub przytłoczony. Aby uspokoić kota, mów do niego kojącym tonem głosu i przekieruj jego uwagę.

Innym powodem, dla którego Twój kot może ugniatać koc, jest to, że jest on źródłem znajomych zapachów. Koty mają gruczoły feromonowe u podstawy łap, a ugniatanie uwalnia te feromony. Nawet jeśli Twój kot nie ugniata, zapach może być bardzo silny. Utrzymywanie dywanów i mebli w czystości może pomóc zmniejszyć wpływ ugniatania.

Niezależnie od powodu, dla którego Twój kot ugniata, nigdy nie powinieneś karać go za to zachowanie. W rzeczywistości najlepiej jest zachęcać kota do ugniatania w innym miejscu. Alternatywnie można zastąpić ugniatany przedmiot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *