Dlaczego twój okrężnica chce iść do toalety po kawie

Dlaczego twój okrężnica chce iść do toalety po kawie

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z ktomitozrobi.pl

Nie jest zaskakujące, że niektórzy ludzie doświadczają po kawie chęci zrobienia kupy. Dzieje się tak dlatego, że kawa to zastrzyk energii i czasami może sprawić, że twoje jelita poczują się tak, jakby musiały się ruszyć. Ale jest w tym coś więcej niż tylko przypływ kofeiny.

Wykazano, że kawa wpływa na inne części ciała, w tym na serce, nastrój, a nawet hormony. Jej wpływ na jelita jest również niepewny. W badaniu z 1998 roku, 12 ochotników zostało przetestowanych pod kątem ich funkcji jelita grubego. Poproszono ich o wypicie kawy kofeinowej lub bezkofeinowej. Wyniki pokazały, że podczas gdy obie były skuteczne, kawa bezkofeinowa miała bardziej dramatyczny efekt.

Kofeina stymuluje produkcję gastryny, która jest jednym z głównych składników odruchu żołądkowego. Gastryna wytwarza kwas żołądkowy, który pomaga w trawieniu pokarmu. Po wytworzeniu gastryny, żołądek i jelito grube kurczą się, robiąc miejsce dla nowo spożywanych pokarmów.

Kawa zwiększa również perystaltykę, czyli skurcze mięśni w jelitach. Kiedy następuje perystaltyka, jelito grube kurczy się i przesuwa stolec w kierunku odbytu. Manometr, który mierzy szybkość ruchów jelit, jest dobrym wskaźnikiem tego, jak szybko porusza się okrężnica. Możesz zwiększyć efekty swojej filiżanki kawy dodając śmietankę lub mleko do napoju.

Podczas gdy prawdą jest, że kawa może być środkiem przeczyszczającym, jej wpływ na jelita nie jest tak dobrze zbadany. Stwierdzono jednak, że ma ona umiarkowany wpływ na jelito cienkie. Niektórzy eksperci uważają, że wpływ kawy na jelita jest podobny do jej wpływu na umysł. Pomimo licznych korzyści płynących z picia kawy, warto jej unikać, jeśli cierpisz na istniejące wcześniej problemy trawienne.

Istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na wpływ kawy na jelita, w tym zawartość kofeiny w napoju oraz inne dodatki. Należy również eksperymentować z tym, ile jej spożywasz i jak często ją pijesz. Na przykład, jeśli masz zwyczaj picia kawy na pusty żołądek, powinieneś spróbować spożywać ją rano zamiast wieczorem.

Chociaż istnieje wiele dyskusji na temat tego, jak kawa może wpływać na twoje jelita, dowody wydają się sugerować, że może ona sprawić, że twoje kupy będą bardziej produktywne. Poza tym, regularna dawka kawy może pomóc przeskoczyć swoją kupę przed dużym wydarzeniem.

Inne badania pokazują jednak, że kawy tak naprawdę nie można brać na bank. To nie jest cudowne lekarstwo, a uzależnienie od kawy może prowadzić do odwodnienia i niedoboru błonnika. I choć można wziąć kawę na kupę, nie jest to konieczne. Jeśli nie radzisz sobie z kofeiną lub nie chcesz płacić za napój, zawsze możesz spróbować herbaty lub suplementu ziołowego.

Jeśli chodzi o naukę, seria Reactions Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego ma wiele do powiedzenia na temat wpływu kawy na Twój organizm. Większość badań przeprowadzono na myszach, a wyniki były dość ograniczone. Jedno z najciekawszych badań dotyczyło podobnych do kawy efektów działania kilku substancji chemicznych zawartych w kawie. Te substancje chemiczne obejmują kofeinę, sorbitol i ksylitol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *