Dlaczego mleko w kartonie jest niezdrowe

Dlaczego mleko w kartonie jest niezdrowe

Jeśli to czytasz, istnieje szansa, że jesteś już świadomy, że mleko w kartonie nie jest dla Ciebie zdrowe. Być może zastanawiasz się jednak, co dokładnie sprawia, że mleko w kartonie jest tak niezdrowe. Odpowiedź, według najnowszych badań, nie jest taka prosta. Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na jakość Twojego mleka. Nie tylko bakterie mogą wpływać na jego trwałość. Na przykład, odpowiednia ilość soli również zwiększy jego trwałość. Mleko może być również zbyt ciepłe, co przyspieszy rozwój mikroorganizmów.

Na szczęście można uniknąć marnowania pieniędzy i zdrowia. Musisz tylko wiedzieć, jak zauważyć znaki. Dobrą zasadą jest zaprzestanie picia mleka z kartonu, gdy ma ono więcej niż siedem dni. Chociaż przechowywanie mleka poza lodówką nie jest koniecznie dobrym pomysłem, lepiej zachować jego świeżość niż wyrzucić.

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy karton mleka jest jeszcze dobry, jest spojrzenie na temperaturę. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Minnesocie, mleko przechowywane w temperaturze powyżej 40 stopni Fahrenheita psuje się szybciej niż taka sama ilość mleka przechowywana w temperaturze pokojowej. I nawet mleko schłodzone do temperatury poniżej 40 stopni jest podatne na zepsucie.

Najskuteczniejszą metodą konserwacji mleka jest przechowywanie go w pojemniku, który nie jest zbyt ciężki ani zbyt lekki. Tego typu pojemniki wykonane są z plastiku lub papieru i są zazwyczaj nieprzezroczyste. Posiadają one warstwę polietylenu po obu stronach, co pomaga chronić mleko przed światłem i wilgocią, a jednocześnie czyni je bardziej trwałym.

Kolejną ciekawostką, o której należy pamiętać jest to, że rozkładanie się szklanki mleka trwa około roku. To nie jest dobry czas na wypicie go, ponieważ prawdopodobnie będzie wypełnione toksynami.

Innym znakiem jakości jest kolor mleka. Zazwyczaj najlepszy jest biały kolor. Żółte lub wzdęte mleko sygnalizuje, że coś jest w górze i zgniłe. Wzdęte mleko będzie również wydzielać nieprzyjemny zapach.

Dobrze jest też przyjrzeć się bliżej dacie ważności na kartonie mleka. Niektóre stany wymagają, aby wszystkie produkty miały datę przydatności do spożycia. Jednak w niektórych przypadkach data ta może nie być aż tak ważna. W rzeczywistości wiele stanów pozwala producentom na stosowanie łagodniejszych dat na swoich produktach.

FDA przygląda się egzekwowaniu federalnego standardu tożsamości dla mleka. Oznacza to, że producenci będą musieli udowodnić, że mleko, które sprzedają, spełnia określone kryteria zdrowotne. Jednym ze sposobów na to jest wykazanie, że zawiera ono optymalne składniki odżywcze, czyli białko i laktozę. Gdy mleko jest skażone tymi substancjami, traci swój smak i konsystencję.

Oprócz oczywistych powodów, dobrze jest również wybrać karton na mleko, który jest lekki i przezroczysty. Wśród innych korzyści, tego typu pojemniki są mniej energochłonne w produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *