Dlaczego nie należy wierzyć w przesądy

Dlaczego nie należy wierzyć w przesądy

Przesąd to przekonanie, że na dane wydarzenie lub sytuację mają wpływ siły nadprzyrodzone. Ludzie mogą wierzyć w przesądy jako sposób radzenia sobie z nieznanym i niepewnym życiem. Mogą również chcieć kontrolować swoje życie i podejmować decyzje. Jednak ta wiara może być problematyczna.

Przesądy są powszechne w kulturach na całym świecie. W rzeczywistości, badanie przeprowadzone w Niemczech wykazało, że 68% kobiet i 38% mężczyzn jest przesądnych. Jeśli jesteś jedną z tych osób, ważne jest, abyś wiedział, że przesądy nie zawsze są złe. Są one raczej częścią kultury i mogą być korzystne w niektórych sytuacjach.

Przesądy mogą zmniejszać niepokój poprzez zapewnienie poczucia kontroli. Na przykład, miliony ludzi krzyżuje palce w nadziei na szczęście. Inni mogą nosić określone ubrania i odwiedzać określone miejsca. Podobnie wielu sportowców tworzy skojarzenia ze swoimi sukcesami i porażkami.

Przesądy są jednak często irracjonalne. Opierają się na błędnych przekonaniach dotyczących procesu naukowego, dlatego często są wynikiem strachu przed nieznanym. Jedną z najczęstszych form przesądów jest wiara w magię danego przedmiotu lub obiektu. Zazwyczaj te przekonania nie są szkodliwe, ale mogą prowadzić do irracjonalnych decyzji. Aby leczyć przesądne zachowania, psycholog może pomóc Ci nauczyć się rozpoznawać, kiedy robisz te rzeczy.

Przesądy są zakorzenione w kulturze i historii, i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednak większość przesądów została z czasem zniekształcona. Mimo to przetrwały i w wielu kulturach nadal są uważane za normalne. Jest to szczególnie prawdziwe w krajach zachodnich.

Jednym ze sposobów na przełamanie przesądu jest uznanie, że Twoje przekonania są irracjonalne. Możesz spróbować odwrócić swoje zachowanie lub znaleźć wyjaśnienie dla tego przekonania. Niektórzy ludzie mogą nabrać nawyku zadawania sobie pytań, które służą jedynie potwierdzeniu ich przekonań. Ten rodzaj myślenia znany jest jako tendencja do potwierdzania. Zazwyczaj mamy tendencję do odrzucania informacji, które są sprzeczne z naszymi przekonaniami. Próba przełamania tych nawyków może być jednak trudna. Szukanie profesjonalnej pomocy to świetny początek przełamywania tych przekonań.

Alternatywnie, możesz poszukać terapeuty, który jest przeszkolony w terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Podczas CBT nauczysz się technik rozpoznawania własnych przekonań i ich korygowania. Czasami leczenie to obejmuje terapię ekspozycyjną. Niezależnie od zastosowanej techniki, jeśli cierpisz z powodu irracjonalnych przekonań, nie powinieneś ich ignorować. Pracując nad przełamaniem tych nawyków, możesz nauczyć się myśleć jaśniej.

Wreszcie, Biblia mówi nam, że Bóg rządzi. On wie, co jest dla nas najlepsze i daje nam ostateczne błogosławieństwa. Zamiast martwić się przesądami, chrześcijanie powinni skupić się na przestrzeganiu Jego wskazówek.

Tak więc, jeśli obawiasz się, że możesz być pod wpływem przesądów, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Wystarczy poświęcić chwilę, aby przyjrzeć się swoim myślom i sprawdzić, czy są one irracjonalne. Jeśli czujesz, że masz potrzebę szukania pomocy, sprawdź poniższe numery infolinii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *