Pomoc ludziom uciekającym z Białorusi

Pomoc ludziom uciekającym z Białorusi

Dla wielu ludzi na Białorusi wyjazd z kraju stał się ważniejszy niż pozostanie. Wielu z 10-20 tysięcy migrantów opuszcza kraj drogami wodnymi, leśnymi lub powietrznymi. Niektórzy wybierają życie w innych krajach, takich jak Ukraina, Stany Zjednoczone czy Niemcy. Jednak duża część z nich pozostaje wewnątrz swojego kraju, próbując przekroczyć granicę.

Unia Europejska próbuje powstrzymać napływ imigrantów z Europy Wschodniej do swoich krajów członkowskich. W ciągu ostatnich dwóch lat tysiące osób próbowało dostać się do UE przez Polskę, w tym dziesiątki, które zginęły w tym procesie. Frontex, służby graniczne Unii Europejskiej, wykryły stały wzrost liczby osób od początku lata. Jest to jednak sytuacja niebezpieczna, ponieważ coraz więcej osób próbuje opuścić swoją ojczyznę.

Sytuacja jest szczególnie ponura zimą, kiedy migranci utknęli w zalesionej strefie przygranicznej między Polską a Białorusią. Do tej pory zginęły dziesiątki migrantów, a tysiące innych utknęło w mroźnych temperaturach na długie tygodnie. Dodatkowo region ten staje się niebezpiecznym i śmiertelnie niebezpiecznym miejscem postoju.

Migracja do Europy to kryzys polityczny, który może wywołać nową falę napięć. Wielu ludzi ucieka z regionów objętych konfliktami, takich jak Afganistan, Irak i Syria, ale wielu innych szuka możliwości ekonomicznych i ochrony. Czekają ich długie podróże i potrzebują pomocy. Często nie wiedzą, jak uzyskać pomoc ani gdzie się zwrócić.

Jedną z organizacji, która pomaga ludziom uciekającym z Białorusi jest stowarzyszenie publiczne „Dapamoga”. Założone przez Natalię Kolegovą, Białorusinkę, oferuje pomoc medyczną, psychologiczną, wsparcie dla więźniów politycznych. Organizuje również bezpłatne lekcje języka dla potrzebujących, a także świadczy usługi adaptacyjne dla nowo przybyłych.

Kolejną grupą jest Grupa Inicjatywna Studentów, która reprezentuje związki zawodowe 15 uniwersytetów na Białorusi. Do tej pory w tym roku aresztowano ponad czterystu studentów, w tym cały komitet strajkowy na emigracji za granicą.

Kolejną grupą, która pomaga jest Litewski Czerwony Krzyż. Pomógł on migrantom w postaci żywności i opieki medycznej. A jego wolontariusze znaleźli się wśród tych, którzy ruszyli z pomocą do wiosek poza strefą wykluczenia.

Inne grupy, które udzielają pomocy to Polski Czerwony Krzyż i Ukraińskie Stowarzyszenie Praw Człowieka. Organizacje pomocowe mówią, że sytuacja na granicach pogarsza się. Podczas ostatniej zimy setki migrantów utknęły w lesie na wiele dni. Inni byli okradani i zabijani.

Niektórzy z migrantów, którzy przekroczyli granicę bez dokumentów, zostali napadnięci przez policję i polskie służby. Inni zostali potraktowani gazem pieprzowym. Amnesty International udokumentowała liczne przypadki przekroczenia przez nielegalnych migrantów granicy z Polską oraz przeprowadziła wywiady z osobami, które próbowały przekroczyć granicę.

Chociaż imigracja na Białorusi jest stosunkowo niewielka w porównaniu z milionami uchodźców na Bliskim Wschodzie i w Azji, w kraju przebywają tysiące osób ubiegających się o azyl. Większość z nich jest wielokrotnie wyłapywana i odmawia się im wjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *