Płaska Ziemia - Czy Ziemia jest płaskim dyskiem?

Płaska Ziemia – Czy Ziemia jest płaskim dyskiem?

Przez najdłuższy czas wierzono, że Ziemia jest płaskim dyskiem. Jednak nowa nauka udowodniła, że jest inaczej. W rzeczywistości naukowcy wymyślili wiele sposobów, aby udowodnić, że planeta jest okrągła.

Jedną z bardziej popularnych teorii jest to, że Ziemia jest w rzeczywistości kulą. Pomysł ten nie odbiega daleko od starej hipotezy płaskiej ziemi. Ale kula jest zbyt duża dla Antarktydy. Zamiast tego, większość płaskiej Ziemi myśli, że słońce okrąża kulę ziemską w kółko, a przynajmniej biegun północny. Niezależnie od tego, nie jest to idealny model.

Innym modelem jest ten, który proponuje, że atmosfera Ziemi jest zawarta wewnątrz gigantycznej półkulistej śnieżnej kuli. Biorąc pod uwagę, że słońce i księżyc mają średnicę 50 kilometrów, model ten nie wyjaśnia, jak słońce utrzymuje się nad ziemią. Ponadto model płaskiej Ziemi nie uwzględnia ruchów płyt tektonicznych, które powodują trzęsienia ziemi i wulkany.

Idea płaskiej Ziemi była przez wieki, ale nabrała własnego życia. W rzeczywistości, ostatnie badanie YouGov wykazało, że jeden na sześciu Amerykanów nadal nie wierzy, że Ziemia jest okrągłym dyskiem. Co ciekawe, większość ludzi, którzy wierzą w tę teorię, nie jest przeciwna metodzie naukowej. I większość ma w sobie ciekawość świata.

Pewna doktorantka napisała na przykład pracę na temat koncepcji płaskiej Ziemi. Odrzuciła większość bardziej nowoczesnych odkryć klimatologicznych i astronomicznych dokonanych przez Kopernika i Keplera. Wyrzuciła też teorię Wielkiego Wybuchu i najnowsze dane dotyczące aktywności atmosferycznej.

Być może najważniejszym punktem jest to, że model płaskiej Ziemi nie wyjaśnia, dlaczego słońce utrzymuje się nad planetą. Niemniej jednak, ma on swoje zalety. Pokazuje, że Słońce emituje ciepło i światło w dół. Ponadto pokazuje, że horyzont jest użytecznym wskaźnikiem krzywizny Ziemi.

The Flat Earth Society zostało założone w 1956 roku przez Samuela Shentona. W tym czasie organizacja była postrzegana jako symbol brytyjskiego ekscentryzmu. W końcu Sowieci wystrzelili Sputnika, pierwszego satelitę stworzonego przez człowieka, a Towarzystwo Płaskiej Ziemi skurczyło się.

Dziś ruch płaskiej Ziemi ma setki tysięcy zwolenników. Niektórzy z nich są sławni, a inni po prostu ciekawi. W rezultacie powstały setki stron internetowych, które zachęcają zwolenników płaskiej Ziemi do ignorowania nauki. Inne, jak Daily Plane, przekształciły ten pomysł w biznes. Wydają nawet koszulki z motywem płaskiej Ziemi.

Wśród najbardziej znanych płaskoziemców jest Mad Mike. Ma on kanał na YouTube, na którym można znaleźć wiele filmów. Jest zaangażowanym członkiem Towarzystwa Płaskiej Ziemi. Jego wideo demonstrujące „dowód na płaską Ziemię” uzyskało ponad milion wyświetleń.

Inne godne uwagi postacie to Jeran Campanella, który ma swój własny kanał na YouTube. Campanella to trzydziestolatek, samozwańczy płaskoziemianin. Jest fanem perspektywy „Jeranism”, nazwy, którą spersonalizował dla swoich poglądów na temat płaskiej Ziemi.

Podczas gdy teoria płaskiej Ziemi ma swoje wzloty i upadki, to z pewnością jest czymś więcej niż tylko starym porzekadłem o „dziwaku”. Istnieją setki stron internetowych promujących „dowód na płaską Ziemię” i dziesiątki filmów, które zachęcają widza do ignorowania dowodów z prawdziwego zdarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *