Jajko wielkanocne - symbol zmartwychwstania

Jajko wielkanocne – symbol zmartwychwstania

Historia pisanki sięga czasów starożytnych. Ma ona wiele różnych znaczeń, ale jedno jest pewne – pisanka jest symbolem Zmartwychwstania Jezusa.

Wcześni chrześcijanie rozpoczęli tradycję barwienia jajek, aby symbolizowały krew Chrystusa. Jajka te były używane jako prezenty. Król Anglii Edward I w 1290 roku nakazał zabarwienie 450 jaj wielkanocnych. Następnie praktyka ta rozpowszechniła się w kościołach protestanckich i katolickich w całej Europie. Do połowy XIX wieku jajka te stały się ikoną świąt, szczególnie w Ameryce.

Przed chrześcijaństwem, czerwone i niebieskie jajka były często malowane z okazji świąt wiosennych. Jajka były również symbolem płodności i odrodzenia ziemi. Tradycja ta jest kontynuowana we współczesnych świeckich narodach.

Chociaż jajko nie ma oficjalnego pochodzenia religijnego, nadal jest uważane za dobry pomysł. W rzeczywistości wiele rodzin dekoruje jajka, aby uczcić święto. Mogą one obejmować niektóre z tradycyjnych kolorów, takich jak czerwony, żółty, zielony i biały. Niektóre są prawdziwymi dziełami sztuki. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pomalować jajka, czy pozwolisz im zbrązowieć, jest to świetny sposób, aby zaangażować całą rodzinę w zabawę w tym sezonie.

Pisanka prawdopodobnie nie jest pierwszym przypadkiem, kiedy jajko zostało pokolorowane, ale jest pierwszym przypadkiem, kiedy słowo „Wielkanoc” było częścią tradycji wielkanocnej. W pewnym momencie w odległej przeszłości jajko pełniło kilka symbolicznych funkcji, w tym było symbolem odradzającego się słońca. Było również związane z pogańskimi świętami, takimi jak równonoc wiosenna.

Bardziej nowoczesna interpretacja starego rytuału barwienia jajek polega na malowaniu jajka zielonym barwnikiem spożywczym przed Wielkim Piątkiem. Ale najstarszym znanym zapisem jajka wielkanocnego jest srebrna skrzynka, która została wysłana przez Watykan do Henryka VIII, aby uczcić tę okazję.

Jedną z bardziej popularnych tradycji jest staczanie ozdobionych jaj ze wzgórza. Uważa się, że jest to nawiązanie do kamienia odsuwającego się z grobu Jezusa po zmartwychwstaniu Pana. Inną popularną tradycją jest rozbijanie czerwonego jajka na znak zmartwychwstałego Chrystusa. Wiele gospodyń domowych trzyma pęknięte jajka obok świętych ikon, aby móc je wykorzystać w przyszłości.

Istnieje mnóstwo innych tradycji wielkanocnych, ale jedną z nich, która jest najbardziej pożądana, jest konkurs toczenia jaj. Pierwsze zawody w toczeniu jajek odbyły się w Szkocji. Obecnie jest to tradycja znana na całym świecie. Zazwyczaj dzieci rywalizują o zjechanie jajkiem z najwyższej górki, ale dorośli również mogą wziąć udział.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest pomalowanie jajek na odpowiedni kolor. Najważniejsze jest czerwone jajko. Ewentualnie możesz je zanurzyć w kolorowej wodzie, aby uzyskać podobny efekt. Możesz nawet spróbować naturalnego barwnika, takiego jak kurkuma. Gdy jajko jest już gotowe, możesz je przechowywać do następnej Wielkanocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *