Dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce

Dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce

Tradycyjnie oczekuje się, że mężczyźni i kobiety będą nosić zegarki na lewym nadgarstku. Wynika to z faktu, że ludzie naturalnie poruszają dominującą ręką bardziej niż niedominującą. Ale możesz nosić zegarek na prawym lub lewym nadgarstku. W rzeczywistości niektóre gwiazdy, takie jak Buzz Aldrin, Rafa Nald i John Cleese zostały sfotografowane noszące zegarki na prawym nadgarstku.

Podczas gdy większość producentów zegarków projektuje swoje zegarki dla praworęcznych użytkowników, kilka z nich jest zaskakująco zaprojektowanych tak, aby pasowały do osób leworęcznych. Oznacza to, że możliwe jest znalezienie zegarka, który jest zarówno wygodny, jak i funkcjonalny dla przeciętnej osoby leworęcznej. Jednakże, nie jest wskazane, aby po prostu skrzydła go. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zapewnić, że zegarek jest w dobrym stanie.

Ogólnie rzecz biorąc, koronka zegarka znajduje się po prawej stronie zegarka. Koronka to małe, okrągłe pokrętło, które służy do nakręcania wewnętrznej sprężyny. Zazwyczaj znajduje się ona tuż za znakiem „3” lub „9” na zewnętrznej tarczy zegarka. Wiele koronek jest umieszczonych tak, aby ułatwić obracanie zegarka użytkownikom praworęcznym.

Zegarki na rękę również wywodzą się z zegarków kieszonkowych. Po raz pierwszy pojawiły się pod koniec XIX wieku i zostały spopularyzowane dzięki kampaniom wojskowym w terenie. W przeciwieństwie do zegarków kieszonkowych, nie były one niezawodną formą wskazywania czasu podczas jazdy konnej. Powtarzacz minutowy był często używany do utrzymania czasu, gdy zegarek był poza nadgarstkiem.

Choć może się to wydawać dziwne, większość nowoczesnych zegarków na rękę jest przeznaczona do noszenia na lewym nadgarstku. Niektóre mogą być noszone na prawym, ale nie zawsze jest to zalecane. W zależności od zegarka, mogą istnieć pewne funkcje, które są dostępne tylko wtedy, gdy zegarek jest noszony po lewej stronie.

Na przykład, większość zegarków ma koronę na pozycji godziny trzeciej. Jest to miejsce, w którym należy obrócić zegarek, aby go nakręcić. Jeśli nosisz zegarek mechaniczny, będzie to wymagało więcej siły, powodując więcej szkód w ruchu. Ponadto, im więcej poruszasz zegarkiem, tym więcej zużycia będzie on znosił. W związku z tym ważne jest, aby nosić zegarek na mniej dominującym nadgarstku.

Kolejną zaletą noszenia zegarka na mniej dominującym nadgarstku jest możliwość sprawdzenia godziny. Większość zegarków zaprojektowano tak, by można je było obsługiwać za pomocą dominującej ręki, ale łatwiej jest spojrzeć na godzinę za pomocą mniej dominującej ręki. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest trzymanie ołówka w dominującej ręce, co znacznie ułatwi sprawdzanie godziny.

Oprócz ochrony zegarka przed bijącym sercem, istnieją inne praktyczne powody, aby nosić zegarek na lewym nadgarstku. Zegarek na rękę jest często przydatny podczas jazdy konnej. Dzięki niemu Twoja dominująca ręka może wykonywać inne przydatne zadania, takie jak pielęgnacja konia lub śledzenie jego postępów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *