Dlaczego w Wigilię wkłada się siano pod obrus?

Dlaczego w Wigilię wkłada się siano pod obrus?

Pytanie „dlaczego w Wigilię wkłada się siano pod obrus” jest odwiecznym dylematem. Niektórzy uważają, że to pogańska tradycja, która ma chronić zbiory przed złodziejami, inni zaś twierdzą, że to znak gościnności i dobrych manier. Tak czy inaczej, jest to zabawne zajęcie do zrobienia z rodziną.

To także świetny czas, by nadrobić zaległości w rodzinnych wiadomościach i wymienić kilka uścisków. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy dzieci są w pobliżu. Jeśli Twój świąteczny obiad jest potluck, upewnij się, że każdy ma szansę pomóc. Nie ma nic gorszego niż rodzina, która nie może podzielić się zabawą. Dodatkowo, Twoi zapracowani gospodarze będą Ci wdzięczni, że poświęciłeś kilka dodatkowych minut na przygotowanie posiłku.

Podczas gdy sianko pod obrusem na Wigilii jest tradycją bez dwóch zdań, reszta tradycji ma trochę więcej polotu. Tradycyjnie, siano jest używane do utrzymania dzieci zajętych podczas gdy ty przygotowujesz prawdziwy posiłek. Inne tradycje to choinka i kolędy. Dobrze oświetlona choinka ma moc umieszczania uśmiechów na twarzach, a kolędnicy chodzą od domu do domu śpiewając swoje serca. Najpopularniejszy jest jednak makowiec, czyli ciasto z makiem, ozdobione świąteczną polewą i posypane marchewką, cynamonem i gałką muszkatołową.

Oprócz obowiązkowych prezentów, najlepszą częścią wieczoru jest zobaczenie wszystkich swoich bliskich pod jednym dachem, nawet jeśli nie po raz pierwszy. Jeszcze lepsza jest myśl o możliwości spędzenia czasu z dziećmi, które rozpakowują swoje prezenty i przytulają się do siebie. Nie sposób nie zauważyć, jak maluchy bawią się zabawkami i lalkami.

Dobrze zaplanowana wieczerza wigilijna jest wspaniałym doświadczeniem, ale wiele osób nie wie, co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać ten wieczór. Istnieje wiele tradycji, od klasycznych, takich jak makowiec, po nowsze, choć bardziej przyziemne, „mawk” i „boh”. Na szczęście większość z nich nie jest zbyt skomplikowana. Podczas świąt przekonasz się, że twoi przyjaciele i rodzina mogą uczynić z ciebie gwiazdę, niezależnie od tego, czy jesteś gościem, czy gospodarzem! Tak więc, gdy będziesz gospodarzem przyjęcia obiadowego, rozważ poniższe wskazówki i sztuczki!

Jednym z najlepszych sposobów na zaimponowanie znajomym jest nakrycie stołu na tę okazję. Zazwyczaj stół przykrywa się białym obrusem, co nawiązuje do wspomnianego wcześniej „makowca”. Należy również zadbać o to, aby przy stole znalazły się odpowiednie nakrycia i dodatkowe miejsce dla niespodziewanego gościa. Przy bardziej formalnej kolacji nie może zabraknąć białego obrusu i pełnego zestawu sztućców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *