Dlaczego Ukraina nie wstąpiła do NATO

Dlaczego Ukraina nie wstąpiła do NATO

Ukraina od dawna starała się o członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), ale dążenie to okazało się nieuchwytne. Pomimo tego, że Rosja najechała i zagroziła krajowi, nie udało jej się przejąć kontroli nad Krymem i częścią wschodniej Ukrainy. Podpisano porozumienie o zawieszeniu broni między siłami ukraińskimi a wojskami rosyjskimi w regionie Donbasu, ale Putin nadal eskaluje sytuację.

Chociaż wiele krajów europejskich pomogło Ukrainie w walce z rosyjską agresją, Stany Zjednoczone wahały się przed użyciem siły wojskowej na Ukrainie. Zamiast tego wysłały pośrednią pomoc i pomogły Kijowowi utrzymać status quasi-państwa. Ponadto prezydent USA Joe Biden obawia się prowokowania Moskwy. USA pozostają jednak niezłomnym partnerem Ukrainy i odegrały kluczową rolę w powstrzymywaniu rosyjskiej agresji na tradycyjnych polach bitew.

Podczas gdy szef rządu NATO obiecał Ukrainie ewentualne członkostwo w organizacji, nie podał terminu ani innych konkretów. Wynika to z faktu, że istnieje wiele czynników, które decydują o tym, czy nowy członek może dołączyć, czy nie. Na przykład, aby zostać przyjętym, dany kraj musi spełnić określony poziom demokracji i dobrobytu gospodarczego. Następnie wszyscy 30 członkowie NATO muszą wyrazić zgodę na członkostwo nowego członka.

Najlepszym sposobem na zapewnienie, że dany kraj ma ewentualną szansę na przystąpienie jest sporządzenie Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP). Jest to niewiążący dokument, który określa cele nowego członka i pomaga aspirującemu krajowi przygotować się do potencjalnego wejścia do sojuszu.

MAP to dobry początek, ale wciąż jest wiele przeszkód do pokonania, zanim Ukraina stanie się pełnoprawnym członkiem organizacji. Jednym z wyzwań jest to, że Rosja prawdopodobnie nie zaakceptuje członkostwa w NATO, a istnieją pytania, czy Zachód zaoferuje jakiekolwiek prawnie wiążące gwarancje.

Kilku partnerów z NATO, w tym Francja i Niemcy, skrytykowały pomysł posuwania się naprzód z ofertą członkostwa Ukrainy. Wielu z tych sojuszników obawia się strategicznych interesów Rosji na Ukrainie oraz ryzyka rozszerzenia konfliktu na Ukrainie. Niektórzy obawiają się również, że Rosja będzie w stanie wykorzystać swoje wojsko do udaremnienia wszelkich prób dołączenia do grupy przez inne kraje NATO.

Inną możliwą przeszkodą dla Ukrainy są Węgry, które dzielą z tym krajem granicę lądową. Oba kraje mają wieloletni spór o prawa mniejszości. Orban również krytykował stosowanie sankcji i pozycjonował się jako sojusznik Putina.

Oprócz oczywistych kwestii, należy zadać jeszcze jedno, bardziej skomplikowane pytanie: jak kraj z ciągłymi napięciami i dużą, zakorzenioną opozycją może zostać wchłonięty do organizacji? To największa przeszkoda na drodze do udanego członkostwa, którą Ukraina będzie musiała ostatecznie pokonać.

Jeśli jednolita odpowiedź na problem ukraińskiej kandydatury do NATO zakończy się sukcesem, może to dać impuls całej organizacji i wysłać Ukraińcom jasny komunikat, że NATO jest warte ich wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *