Dlaczego twój pies ziewa

Dlaczego twój pies ziewa

Ziewanie psa jest niewerbalnym sygnałem, który jest zwykle używany do komunikacji z innymi zwierzętami i ludźmi. Chociaż możesz myśleć, że ziewanie jest formą agresji, może to być również sygnał, że twój pies próbuje się uspokoić. Możesz powiedzieć, czy twój pies ziewa, ponieważ zazwyczaj otwierają usta i robią duży, głęboki oddech.

Psy ziewają, ponieważ mają fizjologiczną potrzebę uwolnienia nagromadzonych emocji. Pomaga im to radzić sobie ze stresem związanym z nowym środowiskiem lub nowymi ludźmi. Ziewają, gdy są podekscytowane nowym zajęciem lub gdy spodziewają się ciekawych doświadczeń. Jeśli są zmęczone, również ziewają.

Niektóre psy ziewają, jeśli czują się zestresowane lub są w złym nastroju. Na przykład, jeśli Twój pies ziewa, gdy wracasz do domu, może to być spowodowane tym, że jest zaniepokojony faktem, że nie było Cię przez jakiś czas w pobliżu. Inne psy mogą ziewać, jeśli są zbesztane przez właściciela. Niezależnie od przyczyny, ziewanie jest często dobrym wskaźnikiem poziomu niepokoju Twojego pupila. Jeśli jednak zauważysz, że Twój pies ziewa cały czas, być może nadszedł czas, aby zasięgnąć porady weterynarza.

Jedną z najczęstszych przyczyn ziewania jest sytuacja, w której pies jest wystawiony na działanie bodźca, który wzbudza jego zainteresowanie. Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy Twój pies ziewa, jest przyjrzenie się kontekstowi sytuacji. Jeśli Twój pies ziewa podczas spaceru, możliwe, że zastanawia się nad kolejnym ruchem lub jest zaniepokojony potencjalną konfrontacją. Z drugiej strony, jeśli pies ziewa, gdy się z nim bawisz, możliwe, że ziewa, aby wskazać, że nie stanowi zagrożenia i że masz nad nim kontrolę.

Psy mają również inne sygnały uspokajające, takie jak klapsy łapą. Klepanie po łapach często występuje w połączeniu z ziewaniem i może być sposobem na powstrzymanie konfliktu między dwoma psami. Kiedy Twój pies ziewa, może to oznaczać, że jest zdenerwowany i chce, abyś go porządnie pogłaskał. Innym znakiem ziewania jest sytuacja, gdy wstajesz z drzemki.

Chociaż nauka za ziewaniem nie jest w pełni zrozumiała, naukowcy ustalili, że może ona służyć różnym celom. Pomijając oczywistą kwestię skłonienia psa do zaprzestania ziewania, uważa się również, że ziewanie ochładza temperaturę mózgu psa i reguluje temperaturę ciała. Ponadto ziewanie może pomóc Twojemu zwierzakowi się zrelaksować, co jest szczególnie ważne, jeśli próbujesz złapać drzemkę lub odpocząć.

Ziewający pies to również świetny sposób, aby dowiedzieć się, jakie są granice w czasie zabawy Twojego pupila. W rzeczywistości wiele psów lubi przytulać się do swoich właścicieli. Ale ziewanie może być niewygodne, więc zawsze powinieneś starać się ograniczyć ilość czasu, jaką pies spędza na ziewaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *