Dlaczego psy liżą sobie ręce?

Dlaczego psy liżą sobie ręce?

Psy liżą swoje ręce z powodów od ciekawości po przywiązanie. Może to być prosty przypadek poszukiwania smaku słonego powietrza lub może to być wskazanie na podstawowy problem, taki jak stres lub zły ząb. Pysk psa jest siedliskiem zarazków, dlatego warto unikać kontaktu z nim.

Psy są inteligentnymi zwierzętami i wiedzą, jak odczytywać znaki i sygnały, które im wysyłasz. Mają również wyostrzony zmysł węchu. Ich nosy są potężnym narzędziem do rozszyfrowania feromonów, czyli sygnałów chemicznych, które człowiek wydziela ze swojego potu.

Zjawisko lizania dłoni ma długą historię w społeczności psów. Niektóre psy liżą rękę swojego właściciela jako sposób na okazanie zaufania, że nie zrobisz im krzywdy. Inne liżą, aby pokazać swoje uwielbienie dla ciebie lub jako sposób na poznanie ciebie i twojego stylu życia.

Jedną z pierwszych rzeczy, które zrobi Twój pies, jest polizanie Twojej twarzy, więc możesz być zaskoczony, gdy zobaczysz, jak liże Twoją rękę. Jest to nie tylko miły akcent, ale także pokazuje twojemu poochowi, że jesteś posłuszny i szanowany. Poza tym przyjemnie jest patrzeć, jak Twój piesek bawi się swoimi zabawkami, czy wychodzi na spacer.

Kiedy Twój pies zaczyna lizać Twoją rękę, prawdopodobnie szuka czegoś, co mu dałeś, jak np. smakołyk lub masaż brzucha. Jeśli nie dostaje tego, czego chce, prawdopodobnie będzie cię lizał z frustracji. Prawdopodobnie zrobi to również dlatego, że jest ciekawy ciebie i musi dostać się do toalety.

Podczas gdy niektórzy rodzice zwierząt uważają, że lizanie rąk jest nieco przesadzone, inni sądzą, że to urocze dziwactwo. Niezależnie od tego, czy twój pies za tym przepada, czy nie, możesz chcieć to ponownie rozważyć. Lizanie rąk to tylko jedna z wielu przykrości, z którymi będziesz musiał się zmierzyć jako rodzic zwierzęcia. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby powstrzymać lizanie dłoni.

Możesz dać swojemu pupilowi mały smakołyk lub pobawić się zabawką do żucia i odwrócić jego uwagę od lizania Twojej ręki. Dostępne są nawet nietoksyczne gorzkie spraye, które pomogą Twojemu psu uporać się z gorzkim smakiem w ustach. Na szczęście większość ludzi nie będzie dotknięta zarazkami, które zawiera pysk Twojego psa.

Jeśli masz problemy z tłumieniem tendencji do lizania dłoni, surowe „nie” może załatwić sprawę. Jeśli Twój pies wykazuje powtarzające się zachowanie, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz może również pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny problemu.

Moda na lizanie rąk jest bardzo starym psim obrządkiem i istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby ją powstrzymać. Jeśli jednak Twój pies liże rękę, ponieważ jest zestresowany, lub wykazuje złe zęby, być może będziesz musiał poszukać profesjonalnej pomocy. Pamiętaj jednak, że szkolenie psów wymaga czasu i cierpliwości, a najlepszy czas na zajęcie się problemem jest wtedy, gdy pies jest najbardziej zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *