Dlaczego język piecze?

Dlaczego język piecze?

Piekący język jest bolesnym objawem wielu schorzeń zdrowotnych. Jest to również wynik złej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj osoba cierpi z powodu oparzenia dopiero po spożyciu gorącego napoju lub posiłku. Płonący język będzie miał jasnoczerwony kolor. Objawy będą obejmować uczucie bólu, drętwienie i utratę smaku. Jeśli doświadczasz objawów pieczenia, jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić sobie życie.

Jednym z najlepszych sposobów leczenia poparzonego języka jest picie dużej ilości wody. Możesz także napić się wody z lodem, aby schłodzić usta. Pomoże to utrzymać niską temperaturę języka i złagodzić niektóre z innych objawów związanych z pieczeniem. Zimno może również działać jako środek odrętwiający, aby złagodzić ból.

Oprócz picia chłodnego napoju, powinieneś również upewnić się, że stosujesz dobrze zbilansowaną dietę. Jedz dużo świeżych owoców, warzyw, orzechów i pełnych ziaren. Te pokarmy dostarczą Ci mnóstwo witamin i minerałów. Niektóre pokarmy mogą nasilić uczucie pieczenia języka, dlatego przez kilka dni należy zachować ostrożność.

Inną częstą przyczyną piekącego języka jest stosowanie płynów do płukania ust na bazie alkoholu. Używanie płynu do płukania ust z alkoholem może faktycznie spowodować infekcję, taką jak zespół Sjogrena. Ponadto, używanie płynu do płukania ust ze zbyt dużą ilością kwaśnych składników może powodować uczucie pieczenia. Przyjmowanie acetaminofenu lub ibuprofenu może również pomóc w łagodzeniu poparzonego języka.

W przeważającej części, poparzony język zagoi się sam, ale może być potrzebna pewna pomoc. Leki na miękkie tkanki jamy ustnej można znaleźć w gabinecie stomatologicznym. Istnieje również kilka domowych środków zaradczych, które możesz wypróbować. Spróbuj ssać kostki lodu, aby schłodzić usta i zmniejszyć ból.

Innym sposobem na poradzenie sobie z palącym językiem jest użycie cudownego płynu do płukania ust. Jest to płyn do płukania ust, który zawiera leki odrętwiające. Używanie go może utrzymać ból przez dłuższy czas niż inne opcje.

Piekący język może być również spowodowany ukrytą chorobą, jak infekcja. Czy jest to infekcja grzybicza lub bakteryjna, może powodować podrażnienie i uszkodzenie języka. Posiadanie tego typu infekcji może zagrażać życiu, dlatego ważne jest, aby szukać pomocy medycznej.

Aby zmniejszyć ryzyko posiadania spalonego języka, należy zawsze być świadomym zagrożeń. Szczególnie jeśli jesteś cukrzykiem, powinieneś poinformować swojego lekarza o wszelkich problemach, które masz. Twój dostawca opieki zdrowotnej może zalecić leki doustne, takie jak benzodiazepina, lek przeciwdrgawkowy lub steryd, aby zmniejszyć ból. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek nowych leków.

Inne przyczyny pieczenia języka to niedobory żywieniowe, stres, menopauza i depresja. Chociaż wiele osób uważa, że piekący język jest wynikiem jedzenia gorących potraw, w rzeczywistości istnieje wiele innych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *