Dlaczego Zamiokulki płaczą

Dlaczego Zamiokulki płaczą

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym magentoporadnik.pl

Wiele osób zastanawia się dlaczego zamiokulki płaczą. Zamiokulkas to roślina należąca do rodziny Aroidów. Jest to roślina trująca. Sok z jej liści może spowodować poważne oparzenia. Wiadomo również, że sok wywołuje reakcję alergiczną. Niektóre osoby donoszą nawet, że może on powodować zaburzenia trawienia.

Chociaż liście zamiokulkasa są stosunkowo małe, to pokryte są czerwonawą błoną. Może to być znak, że roślina cierpi na chorobę. Jeśli jest to płacz, może to oznaczać, że roślina została zarażona pasożytem. W celu usunięcia infekcji należy oczyścić chore miejsce i zdezynfekować system korzeniowy.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji zamiokulkasa jest posadzenie go w odpowiednim pojemniku. Idealny pojemnik powinien mieć co najmniej 20 cm średnicy i co najmniej 25 cm wysokości. Upewnij się, że gleba jest wilgotna. Jako podłoża możesz użyć specjalnej mieszanki dla kaktusów, ziemi liściowej, a nawet pokruszonego pumeksu.

Gdy zamiokulkas urośnie do rozmiarów akceptowalnych dla doniczki, możesz go przenieść do większego pojemnika. Nie należy jednak zbyt szybko tworzyć nowego domu dla rośliny. Należy odczekać kilka miesięcy zanim ją przeniesiesz. Po tym czasie można zacząć ją podlewać. W tym czasie można ją również nawozić specjalnym rodzajem nawozu. Idealnie byłoby poczekać, aż roślina wytworzy trzy liście, zanim ją przesadzisz.

Kiedy przesadzasz zamiokulkasa, powinien on znajdować się w miejscu, które jest wilgotne i ciepłe. Ponadto należy ją umieścić w stałej doniczce. Dla dodatkowej ochrony można przykryć pojemnik szczelnie związanymi torbami foliowymi. Alternatywnie, można umieścić go w mini szklarni. Na koniec, należy unikać podawania zbyt dużej ilości wody. Nadmierne podlewanie może zniszczyć roślinę.

W przeciwieństwie do innych roślin, zamiokulkas nie wymaga regularnego nawadniania. Są one wolno rosnące, więc możesz oczekiwać, że Twoja roślina wypuści dwa lub trzy liście rocznie. Aby pobudzić wzrost, możesz dodać trochę wody do doniczki, gdy liście zaczynają obumierać.

Aby wyhodować młode pędy zamiokulkasa, możesz użyć sadzonki lub bulwy. Każda z tych metod ma wiele zalet i wad. Zazwyczaj najlepszym wyborem jest bulwa. Można ją rozmnażać poprzez proces, który obejmuje zieloną masę, która jest mieszaniną bulwy i łodygi. Ponadto, bulwa może być podzielona na części.

Po uzyskaniu nowej bulwy, można ją wykorzystać do stworzenia nowej rośliny. Musisz jednak uważnie ją obserwować. Jeśli tego nie zrobisz, roślina nie rozwinie nowych pędów. Użyj zaostrzonego noża, aby podzielić bulwę na dwie lub więcej części. W zależności od wielkości bulwy, może być konieczne suszenie jej nawet przez dzień lub dwa.

Po przesadzeniu zamiokulkasa należy poddać go lekkiej obróbce. Może to być spryskanie siarką koloidalną lub węglem aktywnym. Możesz również umieścić swoje zamiokulkasy w pomieszczeniu z jasnym rozproszonym światłem i ciepłą temperaturą. W idealnym przypadku bulwa utworzy nową roślinę, którą można zebrać za około sześć miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *