Dlaczego Australia bierze udział w Eurowizji

Dlaczego Australia bierze udział w Eurowizji

Australia bierze udział w Eurowizji z wielu powodów. Miłość tego kraju do konkursu i silne związki z Europą to dwa główne powody. W rzeczywistości jest on popularny w Australii od lat 80-tych, kiedy to konkurs był po raz pierwszy transmitowany. Przez 35 lat był on pokazywany na kanale SBS, australijskiego nadawcy. Doprowadziło to do ogromnej popularności i sprawiło, że konkurs stał się kultowy w kraju Down Under.

W 2015 roku Europejska Unia Nadawców (EBU) zaprosiła Australię do udziału w Konkursie. Mieli to zrobić tylko jednorazowo, ale po sukcesie Konkursu, EBU postanowiło włączyć ten kraj na stałe.

Po raz pierwszy publiczność mogła głosować na Konkurs. Nie liczyło się to jednak do wyników. Zamiast tego EBU odstąpiło od kilku zasad, aby Australia mogła wziąć udział w konkursie.

Konkurs jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w kalendarzu telewizyjnym w Australii. Jego popularność od kilku lat systematycznie rośnie. Konkurs jest emitowany na antenie australijskiego nadawcy SBS, a jego oglądalność jest imponująca.

Początkowo spodziewano się, że udział Australii w ESC będzie jednorazowy. Ale po tym, jak ich wejście dobrze wypadło w półfinale konkursu, naród otrzymał stałe miejsce przy stole.

Od tego czasu Australia co roku bierze udział w ESC. Czterokrotnie znalazła się w pierwszej dziesiątce, zajmując czwarte i piąte miejsce w finałach w 2014 i 2015 roku. Od 2019 roku udział Australii jest zagwarantowany na co najmniej pięć lat. W tym roku planowane jest zwiększenie szans tego kraju na wygranie zawodów, a celem jest dotarcie do wielkiego finału pięć lat z rzędu.

Wcześniej jedyne zgłoszenia Australii, które kwalifikowały się do półfinałów ESC, odbywały się w drodze wewnętrznej selekcji. Jednak to się zmieni na najbliższą edycję konkursu, która odbędzie się w Tel Awiwie.

Innym ważnym powodem, dla którego Australia bierze udział w Konkursie jest ogromna baza fanów, którą posiada w kraju. Nierzadko zdarza się, że fani oglądają Konkurs godzinami. Ponadto Australia zawsze miała dobry rekord uczestnictwa w konkursie, dzieląc doskonały rekord frekwencji z Ukrainą do 2021 roku.

W przeciwieństwie do innych krajów, Australia nie jest jednak członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Chociaż nie przeszkadza to w uczestnictwie w konkursie, oznacza to, że nie jest prawnie dozwolony gospodarz konkursu, jeśli wygra. Mimo to, Wielka Brytania jest uważana za potencjalnego kandydata na gospodarza imprezy, jeśli Australia wygra.

Wśród innych powodów, dla których Australia wzięła udział w ESC w pierwszej kolejności, jest to, że była głównym ulubieńcem fanów od lat 80. Kraj ten brał udział w Konkursie sześć razy w swojej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *